Przejdź do zawartości

2016-06-04: Zmiana napięcia i nowy tabor na linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej (fotoreportaż)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 4 czerwca 2016

Koniec maja 2016 przyniósł sporo zmian na linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Przewoźnik w przeciągu dwóch dni pożegnał wysłużone, ponad 40-letnie pociągi oraz podwyższył napięcie w sieci trakcyjnej, by móc użytkować nowe pojazdy. Na początku czerwca jeden z najnowszych składów został zaprezentowany pasażerom kolejki łączącej Warszawę m.in. z Komorowem, Podkową Leśną, Milanówkiem i Grodziskiem Mazowieckim.

27 maja był ostatnim dniem, w którym w liniowej eksploatacji na linii WKD można było spotkać elektryczne zespoły trakcyjne serii EN94. Charakterystyczne, kanciaste kolejki wyprodukowane we wrocławskim Pafawagu na przełomie lat 60. i 70. przez dziesięciolecia zyskały sobie wielu zwolenników, którzy chętnie i licznie wzięli udział w ich pożegnaniu. Tego dnia dla starych składów przewidziano dwa obiegi – skład EN94-17+34 wyruszył w trasę o godz. 5:48, zaś skład 25+40 godzinę później. Dodatkowo jako skład rezerwowy w gotowości był pociąg 23+26. Obydwa liniowe składy najpierw obsługiwały połączenia między Warszawą i Komorowem, a następnie z Warszawy do Podkowy i z powrotem. O godz. 18:34 do Grodziska Mazowieckiego, gdzie znajduje się siedziba przewoźnika, przyjechał skład 25+40, a po godzinie do bazy wrócił także skład rezerwowy. Ostatni kurs realizowany zespołami serii EN94 odjechał z Warszawy o godz. 19:05. Można było nim przejechać na podstawie bezpłatnego biletu okolicznościowego, z czego skorzystali zarówno miłośnicy kolei i dziennikarze, jak i zwykli pasażerowie. O godz. 20:04 skład 17+34 osiągnął stację końcową Grodzisk Mazowiecki Radońska, gdzie na historyczny kurs czekały kolejne grupy zainteresowanych. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, pociąg zjechał na teren zaplecza technicznego i tym samym zakończono 44-letnią historię pojazdów serii EN94. Pracownicy WKD wycofywane jednostki opatrzyli okolicznościowymi napisami z podziękowaniami za wszystkie te lata służby.

W nocy z 27 na 28 maja WKD zmieniła napięcie w sieci trakcyjnej na obsługiwanych liniach. Zostało ono podwyższone z 600 V prądu stałego charakterystycznych dla sieci tramwajowych do 3000 V typowych dla polskiej kolei. Zabieg ten był planowany od kilku lat, jednak udało się go zrealizować dopiero teraz w obliczu zakupu i dostaw nowych pociągów przystosowanych do wyższego napięcia. W sierpniu 2014 WKD zawarła kontrakt z nowosądeckim Newagiem na dostawę 6 składów. Inwestycja ta kosztowała 98 mln zł, z czego 45,5 mln zł pochodziło ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Pociągi te oznaczone typem 39WE i serią EN100 składają się z dwóch trójczłonowych części i mają długość nieco ponad 60 m. Każdy może zabrać na pokład 505 pasażerów, z czego 164 na miejscach siedzących. Dodatkowo każdy może przewozić 4 osoby na wózkach inwalidzkich oraz 8 rowerów. Zespoły wyposażono m.in. w zewnętrzny i wewnętrzny system informacji pasażerskiej, system zliczania pasażerów, klimatyzację oraz monitoring z rejestratorem zdarzeń. Zgodnie z zapisami kontraktu pierwsza jednostka miała zostać dostarczona w kwietniu 2016, a druga i trzecia miesiąc później. Producent wywiązał się z tych terminów, w związku z czym w momencie zmiany napięcia na WKD przewoźnik dysponował połową z zamówionych składów. 28 maja o godz. 5:03 pierwszy kurs z pasażerami rozpoczął pociąg EN100-01, natomiast dzień później zadebiutowały również jednostki o numerach 02 i 03.

3 czerwca pierwszy skład został uroczyście zaprezentowany szerszej publiczności oraz przekazany do eksploatacji. O godz. 11:00 na stacji Warszawa Śródmieście WKD rozpoczęto konferencję prasową dla dziennikarzy, podczas której krótkie przemówienia w towarzystwie jednostki EN100-01 wygłosili przedstawiciele władz: Jolanta Dałek – członek zarządu WKD, Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Paweł Chorąży – wiceminister rozwoju, Roland Python – dyrektor biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przy Ambasadzie Szwajcarii oraz Zbigniew Konieczek – prezes Newagu. Następnie pociąg został udostępniony do zwiedzania, a o godz. 11:40 wszyscy zebrani wyruszyli nim do Grodziska na publiczną prezentację.

O godz. 12:20 pociąg wjechał na stację Grodzisk Mazowiecki Radońska, czemu towarzyszyły wystrzały konfetti. Następnie swoje przemówienie dla szerokiego grona słuchaczy wygłosił Grzegorz Dymecki – prezes WKD, a po nim ponownie wypowiedzieli się przedstawiciele pozostałych organów. Zbigniew Konieczek kończąc swoją wypowiedź wręczył modele wyprodukowanego przez jego przedsiębiorstwo składu prezesowi Dymeckiemu, marszałkowi Struzikowi i dyrektorowi SPPW Pythonowi.

Kolejnym punktem prezentacji pociągu było złożenie podpisów przez zebranych VIP-ów na specjalnej okleinie umieszczonej na boku pociągu. Prócz przedstawicieli WKD, województwa, ministerstwa, SPPW i Newagu nowa kolejka została podpisana również przez przedstawicieli Kolei Mazowieckich, które tak jak WKD w większości należą do województwa, a także władze sześciu gmin, przez które przebiega „wukadka”. Tak ozdobiony pociąg został poświęcony przez ks. Rafała Pęksę – wikariusza z grodziskiej parafii św. Anny. Uroczystość zakończył występ pary tancerzy, która była ubrana w stroje w barwach Polski i Szwajcarii.

W czasie całej prezentacji oraz jeszcze przez pewien czas po części artystycznej zespół EN100-01 był udostępniony do zwiedzania. Zainteresowani mogli wejść do środka i zapoznać się z wnętrzem składu, a nawet zasiąść za sterami nowego pociągu. Około godz. 13:45 wydarzenie zakończyło się, a prezentowana jednostka zjechała do bazy.

Prócz zmiany napięcia oraz wymiany taboru „wukadka” realizuje również inne projekty mające na celu poprawę warunków podróżowania. W najbliższych latach spółka zamierza m.in. zamontować na swoich stacjach i przystankach system informacji pasażerskiej i monitoring oraz zmodernizować małą architekturę na peronach, wyremontować torowisko i wybudować drugi tor między Podkową i Grodziskiem, rozbudować torowisko na terenie zaplecza technicznego, zmodernizować sygnalizację na przejazdach kolejowych oraz rozwinąć sieć parkingów systemu Park and Ride. Część z tych zamierzeń, podobnie jak zakup taboru, jest lub będzie współfinansowana ze środków SPPW.