Przejdź do zawartości

2010-12-31: Bush, Havel, Sikorski i inni odczytują nazwiska aresztowanych na Białorusi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 31 grudnia 2010
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Na antenie Radia Swaboda trwa międzynarodowa akcja odczytywania 500 nazwisk osób aresztowanych podczas demonstracji zwolenników demokratycznej opozycji, protestującej przeciw sfałszowanym wyborom prezydenckim na Białorusi 19 grudnia 2010 roku.

Myśmy po prostu zebrali bazę danych ludzi aresztowanych 19 grudnia i później na Białorusi i postanowiliśmy, że poprosimy osoby publiczne, dysydentów na całym świecie, żeby nam odczytali po 10 nazwisk

—Jan Maksymiuk
Radio Svoboda

W rozpoczętej w piątek wieczorem akcji odczytywania nazwisk osób uwięzionych po grudniowych wydarzeniach w Mińsku, biorą udział politycy, artyści, naukowcy i inne znane osoby publiczne z krajów Europy i Stanów Zjednoczonych, reprezentujące państwa wspierające demokratyczne przemiany na Białorusi i solidaryzujące się z represjami jakie dotknęły osoby o nią walczące.

Audycja, której nieprzypadkowe rozpoczęcie zaplanowano na 18:00 - godzinę o której prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wygłosił orędzie noworoczne, rozpoczął były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush. Wśród osób biorących w niej udział znaleźli się też m.in. były prezydent Czech Vaclav Havel, amerykański politolog i ekonomista Francis Fukuyama, rosyjski pisarz i obrońca praw człowieka Władimir Bukowski, rosyjski pisarz Borys Strugacki i inne osobistości z Czech, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Polskę reprezentują minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz ekonomista Leszek Balcerowicz.

Uznaliśmy, że to świetna inicjatywa, a polskie MSZ uważa w tej chwili, że należy wspierać wszystkie inicjatywy, które są symbolami solidarności ze społeczeństwem obywatelskim Białorusi.

—Marcin Bosacki
Rzecznik MSZ RP

Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyjaśnił, że ze względu na symbolikę solidarności z białoruską opozycją minister Sikorski dołączy do tej "szlachetnej inicjatywy" międzynarodowego sprzeciwu wobec "największej w historii niepodległej Białorusi fali represji".

Pomysłodawcą i inicjatorem całej akcji jest Jan Maksymiuk, dziennikarz Radia Swaboda. Jego intencją jak wyjaśnił było przypomnienie obecnemu Prezydentowi Białorusi i jego współpracownikom kosztów poniesionych przez obywateli Białorusi aby on mogli pozdrawiać naród białoruski i cieszą się ze zwycięstwa.

Akcja odczytywania nazwisk represjonowanych potrwa na antenie radia od godziny 18:00 w piątek, aż do godzin porannych w noworoczną sobotę.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]