2010-12-28: Jest nowa lista leków refundowanych. Nie ma niej analogów insuliny.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 28 grudnia 2010
Insulin pen.JPG

Na nowej liście leków refundowanych, pomimo wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia nie ma nowoczesnych analogów insulin. Lekarze i pacjenci podejrzewają lobbing.

Minister Ewa Kopacz podpisała nową listę leków refundowanych. Według wcześniejszych zapewnień ministerstwa na liście miało się znaleźć ponad 400 nowoczesnych leków generycznych, będących tańszymi zamiennikami drogich preparatów wprowadzanymi na rynek farmaceutyczny po wygaśnięciu ochrony patentowej oraz leki reumatoidalne, psychiatryczne i leki dla diabetyków w tym nowoczesne długodziałające analogi insuliny. Na liście opublikowanej przez ministerstwo insulina się jednak nie pojawiła. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie i jedynym w Unii Europejskiej, w której nowoczesne syntetyczne analogi insulin nie są objęte większą lub mniejszą refundacją. Według ministerstwa, pacjenci cierpiący na cukrzycę mają w zamian liczyć na specjalny program terapeutyczny, w którym będą mogli otrzymać insulinę za darmo. Program ma zostać wdrożony w pierwszym kwartale nowego roku. Specjaliści obawiają się jednak, że w rezultacie programem może być objęta niewielka grupa chorych.

Lista miała wejść 16 grudnia, jednak z niejasnych przyczyn została opóźniona, według ministerstwa powodem były zapowiedziane na połowę grudnia obrady Europejskiej Agencji Leków, na które planowano debatę nad bezpieczeństwem analogów insuliny, jednak EMEA nie zajęła się tą sprawą. Opóźnienie wejścia listy miało być też oficjalnym powodem przyjęcia dymisji wiceministra Marka Twardowskiego, który zapewniał wcześniej że analogi insulin znajdą się na nowej liście leków refundowanych. W opinii środowiska lekarzy diabetologów działanie ministerstwa może wiązać się z lobbingiem polskiego producenta insulin ludzkich.

Źródła[edytuj | edytuj kod]