2010-07-20: Białoruś: milicja zatrzymała kilkadziesiąt osób urządzających happening nawiązujący do bitwy pod Grunwaldem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 lipca 2010

Białoruska milicja zatrzymała kilkadziesiąt młodych osób, które chciały wziąć udział w happeningu, polegającego na wojnie na poduszki. Akcja młodzieży białoruskiej nawiązywała do inscenizacji bitwy pod Grunwaldem.

Białoruska młodzież postanowiła uczcić 600-lecie bitwy pod Grunwaldem organizując bezkrwawą bitwę na poduszki. Pomysł narodził się w zeszłym roku. Starcie zostało przerwane wówczas przez milicję, która uznała, że akcja zagraża bezpieczeństwu publicznemu. W tym roku władze Mińska nie wyraziły zgody na organizację bitwy na polach przed Biblioteką Narodową.

Wieczorem milicja zatrzymała kilkadziesiąt osób. "Tego się nie spodziewałem. To kompletny idiotyzm" - mówił jeden z organizatorów wydarzenia, były więzień polityczny Andrej Kim. Sam też został zatrzymany i spędził noc w areszcie. 20 lipca sąd skazał go na grzywnę w wysokości 17,5 tys. białoruskich rubli (równowartość około 20 zł).

Opozycjoniści oceniali, że zatrzymano około 70 młodych ludzi. Milicyjne autobusy szybko się zapełniły i odjechały zawieźć aresztowanych na komisariat. Służby jednak nie dały rady zatrzymać wszystkich uczestników. Kilkaset osób uzbrojonych w poduszki stoczyło inscenizowany bój, po którym rozeszli się do domów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Zatrzymania podczas obchodów bitwy pod Grunwaldem”, napisanego przez MK, opublikowanego w serwisie Wolna Białoruś (więcej informacji).