2010-03-25: Fundacja GAJUSZ - raport z wydatkowania jednego procenta za rok 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 25 marca 2010

W roku 2009 Fundacja GAJUSZ otrzymała z tytułu 1% podatku kwotę 1 809 709,77 zł. Znalazła się w gronie 40 najhojniej obdarowanych organizacji w kraju. Czujemy się wyróżnieni, ale i zobowiązani do szczegółowej informacji o wydatkowaniu tych środków – mówi rzecznik Fundacji Anna Rajska-Rutkowska.

Pierwsza strona raportu opublikowanego w Biurze prasowym Fundacji GAJUSZ

Znowelizowana Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (która weszła w życie 12 marca 2010 r.) nałoży na organizacje obowiązek wyodrębniania w sprawozdaniach finansowych działań sfinansowanych z 1% podatku. Wkrótce każdy podatnik będzie mógł z łatwością sprawdzić jak wydatkowane zostały jego pieniądze.

Fundacja GAJUSZ już dziś przedstawia raport z wykorzystania wpływów z 1% podatku za rok 2009. Opracowała taki materiał samodzielnie, nie ma jeszcze Rozporządzenia precyzującego formę sprawozdawczości z wydatkowania 1%.

Wpływy z odliczeń 1% podatku stanowią dziś 50% całorocznego budżetu Fundacji GAJUSZ. Brak tych środków zmusiłby Fundację do ograniczenia pomocy dla dzieci długotrwale i nieuleczalnie chorych, a niektóre z działań wręcz uniemożliwił. (np. zakup leków w roku 2009 był w całości finansowany ze środków 1%).

Dziękujemy za Państwa 1%. Za każdy. Ten mniejszy, bo 0,80 zł. to sterylne rękawice niezbędne przy zmianie opatrunku i ten większy, bo 105 zł. to rurka tracheotomijna do oddychania. Ich suma pozwoliła pomóc ponad 100 chorym dzieciom – podsumowuje zeszły rok Prezes Fundacji Tisa Żawrocka.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
POL województwo łódzkie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości