Przejdź do zawartości

2010-03-08: Złote Maliny 2009: Sandra Bullock najgorszą aktorką i... faworytką Oscarów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 marca 2010

W Los Angeles wręczono Złote Maliny – nagrody za najgorsze kreacje aktorskie, reżyserię, scenariusz i film ubiegłego roku. W tym roku za najgorszy film uznano "Transformers: Zemsta upadłych". Nagrodę dla najgorszej aktorki przyznano Sandrze Bullock, która jest jednocześnie jedną z faworytek w oscarowej rywalizacji o miano... najlepszej aktorki.

Sandra Bullock osobiście pojawiła się na gali ogłoszenia „uhonorowanych” Złotymi Malinami. Aktorka otrzymała plastikową statuetkę za rolę w filmie "Wszystko o Stevenie".

Złote Maliny, będące swoistym uzupełnieniem i przeciwieństwem Oscarów, przyznano po raz 30. – tradycyjnie dzień przed wręczeniem nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Bullock „wyróżniono” za rolę w filmie "Wszystko o Stevenie". Aktorka zebrała się na odwagę i odebrała nagrodę osobiście, co zdarza się niezwykle rzadko (ostatni raz w 2005 r. – wówczas nagrodę odebrała osobiście Halle Berry). Sandra Bullock, zaraz po otrzymaniu statuetki z plastiku, żartowała:

To jest bardzo ważna nagroda z jednego powodu: krytycy mówili, że nikt nie będzie chciał obejrzeć tego filmu. Wy macie 700 członków więc, jeśli wygrałam to znaczy, że większość musiała na mnie zagłosować, a to znaczy, że film widziały co najmniej 352 osoby.

Sandra Bullock po odebraniu statuetki Złotej Maliny

Co ciekawe, amerykańska aktorka ma szansę zdobyć złotą statuetkę Oscara za kreację aktorską w "The Blind Side" – jest jedną z faworytek. Sytuacja nagrodzenia jednego aktora za najlepszą i najgorszą kreację w tym samym roku byłaby precedensem.

Oprócz Złotej Maliny za rolę pierwszoplanową, Bullock zdobyła również nagrodę za najgorszy duet aktorski – wraz z Bradleyem Cooperem (za ten sam film – "Wszystko o Stevenie" zdobył łącznie dwie nagrody). Statuetkę w kategorii "najgorszy aktor" zdobyli Jonas Brothers za rolę w filmie "Jonas Brothers: Koncert 3D".

Nagrodę w najważniejszej kategorii – za "najgorszy film roku" zdobyła kontynuacja filmu "Transformers" ("Transformers: Zemsta upadłych"). Łącznie film ten zdobył trzy plastikowe statuetki – za film, scenariusz i reżyserię (Michael Bay).

Najgorszym "prequelem, sequelem, remakiem lub plagiatem" 2009 roku został "Zaginiony ląd". Za najgorsze kreacje drugoplanowe nagrodę otrzymali: Sienna Miller za rolę w "G.I. Joe: Czas Kobry" oraz ojciec bożyszcza nastolatek Miley CyrusBilly Ray Cyrus za rolę w "Hannah Montana: Film".

Podczas tegorocznej, jubileuszowej ceremonii przyznania Złotych Malin „uhonorowano” także najgorszy film i aktorów mijającej dekady. Wątpliwy zaszczyt otrzymania tytułów najgorszych aktorów dziesięciolecia przypadł Eddiemu Murphy'emu i Paris Hilton. Za najgorszy film dekady uznano "Bitwę o Ziemię" z Johnem Travoltą w roli głównej (2000 r.).

Laureaci i nominowani

[edytuj | edytuj kod]

Najgorszy film roku

Najgorszy aktor

Najgorsza aktorka

Najgorszy aktor drugoplanowy

Najgorsza aktorka drugoplanowa

Najgorsza ekranowa para

Najgorszy prequel, sequel, remake lub plagiat

Najgorszy reżyser

Najgorszy scenariusz

Źródła

[edytuj | edytuj kod]