Przejdź do zawartości

2010-02-16: Akcja przeciwko zawieszeniu produkcji programów kulturalnych TVP Kultura trwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 lutego 2010

Nadal można podpisywać się pod listem przeciwko zawieszeniu produkcji programów kulturalnych TVP Kultura. Petycję poparło już ok. 15 tys. osób.

Według raportu NIK, w ciągu ostatnich dwóch lat w TVP nieprawidłowo wydano 150 mln zł - m.in. na nagrody, pensje i odprawy dla prezesów oraz koszty procesów z mediami. Postanowiono więc oszczędzić na TVP Kultura, której z budżetu na 2010 rok odebrano 28 mln zł. "Artykuł 73. Konstytucji gwarantuje swobodny dostęp do dóbr kultury - rola mediów publicznych jest tu kluczowa. Kultura nie może padać ofiarą niegospodarności" - napisali na swojej stronie członkowie inicjatywy Indeks 73.

[...] Władze TVP SA zawiesiły produkcję wszystkich programów w wybranych kanałach tematycznych od stycznia 2010 roku. Jako powód podano konieczność wprowadzenia drastycznych oszczędności w Spółce. Oznacza to, że w TVP Kultura od 1 stycznia nie będą realizowane nowe filmy dokumentalne, programy publicystyczne ani reportaże. Ale co gorsza, oznacza to także, że od nowego roku wstrzymana zostanie produkcja wszelkich dotychczas realizowanych przez kanał programów kulturalnych, między innymi relacji z koncertów, festiwali, czy debat publicznych.

Zatrzymanie realizacji programów w TVP Kultura jest równoznaczne z upadkiem tego kanału, ponieważ to właśnie produkcja własna, a nie przegląd zawartości archiwów telewizyjnych, stworzyła markę tej anteny!

Istnieje więc realne zagrożenie, że jedyny w Polsce ambitny kanał telewizyjny przestanie istnieć. Dzieje się to w momencie, gdy TVP Kultura osiąga rekordową oglądalność wśród kanałów tematycznych (nie tylko Telewizji Publicznej).

TVP Kultura to jedyny kanał telewizyjny w Polsce w całości poświęcony pełnieniu misji mediów publicznych. Jako jedyna stacja śledzi i relacjonuje bieżące wydarzenia kulturalne. Promuje wydarzenia organizowane przez największe instytucje kultury w Polsce.

Co najważniejsze - nie tylko informuje o nich, ale analizuje, wyjaśnia i ocenia w sposób nieobecny dziś w innych kanałach telewizji publicznej, czyli z głębszym namysłem, z udziałem szerokiego spektrum ekspertów i uczestników debaty publicznej.

Stanowi jedyną alternatywę dla komercyjnej i rozrywkowej oferty innych kanałów, w których wszystko sformatowane jest zgodnie ze wskaźnikiem oglądalności. Ma dobrą, ugruntowaną markę. Jest jednym z nielicznych kanałów, który pokazuje Polakom najważniejsze wydarzenia z obszaru kultury wysokiej, prezentuje współczesne trendy, poszerza horyzonty, kreuje gust, edukuje. Wychowuje widza teatralnego, gości wernisaży, bywalców opery. Jest ambasadorem sztuki wybitnej [...].
Społeczna Akcja TVP Kultura Popieram

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]