2010-02-15: Helmand: trwają ciężkie walki z talibami - raport z drugiego dnia operacji Musztarak

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 15 lutego 2010
Azja
Siły ISAF przełamują linie obrony rebeliantów


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Musztarak

Międzynarodowe wojska ISAF toczą ciężkie walki z talibami o kontrolę nad miastem Mardża w afgańskiej prowincji Helmand. Przedstawiamy raport z drugiego dnia operacji.

Rankiem 14 lutego dochodziło do wymiany ognia na linii walk. Opór talibów wg wojsk sprzymierzonych był wówczas intensywny, ale sporadyczny, w wyniku czego ofensywa nieco zwolniła. Wpływ na to miały także wszechobecne miny-pułapki, czyhające na żołnierzy koalicji. Po zajęciu strategicznych miejsc w Mardży - skrzyżowań, budynków rządowych, bazarów, rozpoczęła się akcja poszukiwań rebeliantów w domach cywilnych. Miejskie drogi są ciągle rozminowywane.

W jednym z nalotów wykonanych w ramach operacji, zginęło 12 cywilów, w tym 10 osób to członkowie jednej rodziny. Powodem śmierci cywilów były źle wycelowane dwie rakiety.

Amerykański generał Stanley McChrystal, dowódca ISAF przeprosił prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja za tę tragedię. W opublikowanym przez NATO komunikacie McChrystal oświadczył, iż celem obecnej operacji w Helmandzie jest przywrócenie bezpieczeństwa i stabilizacji na niebezpiecznym południu kraju. Wyraził jednocześnie ubolewanie z powodu śmierci niewinnych ludzi w okręgu Nad Ali.

W niedzielnym wydaniu australijskiego dziennika Herald Sun można znaleźć artykuł, który stwierdza, iż Mardża o którą prowadzone są walki jest światowym centrum produkcji opium.

Wg dzisiejszych danych po pierwszym dniu walk zginęło 27 talibów, a 11 aresztowano. Dotychczas śmierć poniosło czterech Amerykanów - trzech w wskutek eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego, jeden w wymianie ognia. Wczoraj w Nad Ali pod pojazdem żołnierzy brytyjskich wybuchł inny fugas. Eksplozja spowodowała śmierć jednego żołnierza. Natomiast dziś w pobliżu bazy Inkerman w Sangin, ponownie w wyniku wybuchu fugasa poległ kolejny brytyjski żołnierz.

Nie napłynęły jeszcze dane ile dokładnie talibów poległo 14 lutego.

Intensywne walki cały czas trwają na przedmieściach miasta, a wypychani talibowie szukają schronienia w pobliskich wioskach. Ogłoszono, iż po pierwszym dniu udało się pomyślnie zakończyć pierwszy etap bitwy, czyli ukształtowanie pola walki.

W trakcie trwania potężnej ofensywy, talibowie opublikowali video z dwoma porwanymi francuskimi dziennikarzami 30 grudnia 2009. Porwani korespondenci stacji France 3 w prowincji Kapisa prosili rząd w Paryżu o negocjacje z talibami.

Pierwsze walki rozpoczęły się w nocy 13 lutego o godz. 2:00 czasu lokalnego, natomiast szturm na Mardżę o 4:00. W operację pod kryptonimem Musztarak (Wspólnie) zaangażowanych jest 15 tys. żołnierzy alianckich na których składają się Amerykanie, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Afgańczycy, wspomagani przez oddziały duńskie i estońskie. Talibowie zapowiedzieli, iż do obrony wysłali 2 tys. bojowników.

Miasto Mardża jest najważniejszym kontrolowanym miastem przez talibskich rebeliantów. Miasto okalają ogromne terytoria pól na którym uprawia się mak, wykorzystywany do produkcji opium. Talibowie miasto zdobyli w 2007 i stworzyli tam niej własną administrację i sądy, zorganizowali też ogromne fabryki min i innych rodzajów broń.

W 2009 w prowincji Helmand przeprowadzono kilka wielkich operacji, które na celu miały zwiększyć bezpieczeństwo w prowincji podczas wyborów w Afganistanie. 2 lipca rozpoczęła się operacja Cios Miecza, prowadzona przez amerykańskich marines do czasu wyborów w Afganistanie - 20 sierpnia. Operacja, która kosztowała życie 20 Marines, w dużym stopniu zwiększyła bezpieczeństwo w prowincji podczas wyborów, jednak rebelia talibów nie została zachwiana właśnie w okolicach Now Zad. W trakcie przygotowań do wyborów, w dniach 19 czerwca - 27 lipca armia brytyjska przeprowadziła operację Pazur Pantery, w której zginęło 10 Brytyjczyków. Ofensywy te spowodowały śmierć ok. 300 talibów. W grudniu walczono o miasto Now Zad. Jednak skutek militarny operacji był wymierny, bowiem rebelia talibska nie została poważnie zachwiana.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]