Przejdź do zawartości

2009-11-16: Atlantis oczekuje na start

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 16 listopada 2009
Sześcioosobowa załoga promu Atlantis misji STS-129, stoją od lewej: Randolf J. Bresnik, Leland D. Melvin, Charles O. Hobaugh, Barry E. Wilmore, dowódca Michael J. Foreman i Robert L. Satcher Jr.
Sześcioosobowa załoga promu Atlantis misji STS-129, stoją od lewej: specjaliści Leland D. Melvin i Randolf J. Bresnik; pilot Barry E. Wilmore; dowódca Charles O. Hobaugh; i specjaliści Michael J. Foreman oraz Robert L. Satcher Jr.

Trwają przygotowania do startu promu kosmicznego Atlantis.

Wahadłowiec Atlantis jest przygotowywany na Florydzie do kolejnej misji STS-129 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), która będzie ostatnią w tym roku.

W maju br. Atlantis wykonał udaną misję serwisową do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST).

Start wahadłowca Atlantis w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przewidziany jest na 16 listopada na 20:28 naszego czasu z kosmodromu Kennedy Space Center na Przylądku Canaveral na Florydzie. Wahadłowiec został już przetransportowany do platformy startowej 39A. Misja STS-129 będzie liczyć nie siedmiu - jak zazwyczaj - ale sześciu astronautów. Dowódcą jest Charles O. Hobaugh, a pilotem Barry E. Wilmore. Pozostali czterech astronauci to tzw. specjaliści misji: Leland D. Melvin, Randolph J. Bresnik, Michael J. Foreman i Robert L. Satcher, Jr. Atlantis dostarczy na orbitę dwa kontrolujące ruch stacji kosmicznej żyroskopy, trochę wyposażenia i tzw. EXPRESS Logistics Carrier 1 i 2 - czyli naładowane sprzętem i zaopatrzeniem kontenery, które po przybyciu na orbitę zostaną zintegrowane ze stacją na stałe. W NASA przewidziano trzy spacery kosmiczne w celu montażu wyposażenia. Misja ma potrwać 10 dni i 19 godzin. Na pokładzie Atlantisa wróci ze stacji jedna osoba. Będzie to przebywająca tam obecnie Nicole M. Stott z NASA, członkini Załogi Dwudziestej, która przebywa w Kosmosie od 29 sierpnia.

Misja STS-129 będzie transmitowana "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową NASA_TV.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Misja STS-129


Źródło[edytuj | edytuj kod]