2009-11-07: Czarna lista domen, które będą blokowane przez dostawców internetu?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 7 listopada 2009
Internet
Crystal Clear app Internet Connection Tools.svg

Rząd Tuska przy okazji prac nad delegalizacją e-hazardu chce, aby dostęp do internetu był limitowany. Ma zostać opracowana czarna lista domen, które będą blokowane przez dostawców internetu. Autorami listy będą m.in. UKE, policja, służby specjalne i Ministerstwo Finansów.

„Chcemy wprowadzenia nowego artykułu do prawa telekomunikacyjnego, roboczo to art. 170 a” – ujawnił urzędnik z MSWiA. Zgodnie z tym przepisem wszyscy dostawcy internetu mieliby obowiązek blokować strony z niebezpieczną zawartością.

„Przepisy umożliwiające blokowanie stron zawierających treści niebezpieczne są niezbędne. Ale przy ich formułowaniu należy zachować ostrożność tak, by nie ograniczyć swobód obywatelskich” – mówił rzecznik UKE Piotr Dziubak. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby to sąd decydował o blokowaniu strony. „Myślimy nad wprowadzeniem trybu odwołania się od decyzji UKE. Ale wprowadzenie sądu wydłużyłoby procedury w nieskończoność” – zaznaczył urzędnik z Ministerstwa Finansów.

Dostawcy internetu twierdzą, że dostosują się do nowych przepisów. Niektórzy z nich prawdopodobnie już blokują dostęp do niektórych stron np. tych, które namawiają do udziału w konkursach sms–owych, a później wystawiają rachunki na duże kwoty.

„To utopia. Adres strony można zmienić w ciągu kilku minut i przenieść ją z Tajwanu na Wyspy Dziewicze. A wpisanie go na czarną listę potrwa tygodnie” – stwierdził przedstawiciel jednego z dostawców internetu. Wielu internautów dysponuje bowiem oprogramowaniem, które bez problemu pozwoli im obejść ograniczenie dostępu.

Państwa UE osiągnęły kompromis w sprawie nowej dyrektywy proponowanej przez Komisję Europejską w tej kwestii. Zgodnie z nią będzie możliwe blokowanie dostępu do internetu tym, którzy nielegalnie ściągają pliki i korzystają z niebezpiecznych stron – np. o treściach pedofilskich czy propagujących terroryzm.

Źródła[edytuj]