2009-07-30: Pogrzeb Leszka Kołakowskiego na Cmentarzu Powązkowskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Społeczeństwo
2007.10.23. Leszek Kolakowski Foto Mariusz Kubik 02.jpg
Prof. Kołakowski w 2007
czwartek, 30 lipca 2009

17 lipca 2009 w wieku 81 lat w szpitalu w Oksfordzie zmarł wybitny polski filozof prof. Leszek Kołakowski. 28 lipca ok. godziny 17 na lotnisko wojskowe na Okęciu (Warszawa) z Wielkiej Brytanii przyleciał samolot wojskowy z trumną z ciałem profesora. Następnego dnia odbył się uroczysty pogrzeb. Leszek Kołakowski został pochowany na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

24 lipca w kościele oo. dominikanów w Krakowie ok. godz. 16 odprawiona została msza za prof. Kołakowskiego.

Kilka minut po godz. 17 żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego wynieśli z samolotu CASA trumnę z ciałem prof. Tą samą maszyną do Polski przyleciały żona Tamara oraz córka Agnieszka. Wydarzenie to odbyło się z najwyższymi honorami (jak obiecał wcześniej minister obrony narodowej Radosław Sikorski na jego wniosek za zgodą premiera Donalda Tuska "zmarły zostanie uhonorowany ceremoniałem wojskowym"), lecz mimo to trwało zaledwie kilka minut. W ceremonii brali udział również m.in. wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, wiceminister obrony narodowej Stanisław Komorowski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego [w:Aleksander Szczygło Aleksander Szczygło] i rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

28 oraz 29 lipca w Sali Złotej na pierwszym piętrze Pałacu Kazimierzowskiego (na terenie UW) oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej zostały wyłożone księgi kondolencyjne.

Grób Leszka Kołakowskiego na Powązkach

Msza w intencji zmarłego rozpoczęła się 29 lipca w kościele św. Marcina w Warszawie ok. godz. 13. W kościele nie została wystawiona trumna za to homilię w intencji prof. Kołakowskiego wygłosił jest przyjaciel biskup Bronisław Dembowski, który znał się z prof. od czasów studiów. Wszystko odbyło się prywatnie i bez udziału mediów (wstęp do kościoła w tym czasie mieli tylko zaproszeni goście). Pogrzeb rozpoczął się w Alei Zasłużonych ok. godz. 15. Uczestniczyła w nim tylko najbliższa rodzina a także m.in. Karol Modzelewski, Henryk Samsonowicz, Jacek Bocheński oraz uczniowie profesora. Wszystko odbyło się bez przemówień lub innych uroczystych elementów. Leszek Kołakowski spoczął obok prof. Bronisława Geremka i Jacka Kuronia.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości