Przejdź do zawartości

2009-06-10: Pakistan: zamach w hotelu w Peszawarze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Pakistan
środa, 10 czerwca 2009
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Czarna Burza

Wczoraj popołudniu doszło do wybuchu bomby w luksusowym hotelu w pakistańskim Peszawarze. Zginęło ok. 15 osób

Trzej zamachowcy wjechali do hotelu główną bramą samochodem dostawczym. Ostrzelali ochronę hotelową a następnie zdetonowali znajdujący się w wozie ładunek wybuchowy. Służby ratunkowe nadal przeczesują gruzy hotelu Pearl Continental w celu odnalezienia ewentualnych poszkodowanych. Ponad 57 osób jest rannych.

Byłem w chińskiej restauracji, kiedy usłyszałem strzały i wybuch. Było całkowicie ciemno, ludzie zaczęli krzyczeć i uciekać - powiedział agencji Reutera hotelowy kelner Ali Khan.

W czasie gdy armia pakistańska od 26 kwietnia prowadzi ofensywę przeciwko talibom w północnym Pakistanie w Peszawarze często dochodzi do incydentów terrorystycznych. Ostatni równie krwawy zamach w tym mieście miał miejsce 28 maja. Wtedy zginęło 11 osób, 100 odniosło rany.

Działalność terrorystyczna talibów w ostatnim czasie nie jest akceptowana przez społeczeństwo. Po zamachu w meczecie z 5 czerwca w okręgu Dir kiedy to zginęło 40 osób, ludność plemienna zorganizowała ochotniczą milicję laskhar. Do 7 czerwca 1000-1500 uzbrojonych wieśniaków napadło na 5 wiosek zajętych przez rebeliantów w regionie Dhok Darra. W walce z ok. 200 rebeliantami zginęło ich przynajmniej 11. W walkach 8 czerwca zginęło 25 rebeliantów, a dzień później 14 rebeliantów i jeden żołnierz. Na pomoc walczącej wiejskiej milicji wysłano wojskowe helikoptery

Społeczeństwo szeroko popierało ofensywę armii pakistańskiej przeciwko talibom w dolinie Swat, łącznie z partiami opozycyjnymi, mediami a nawet niektórymi liderami religijnymi.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]