2009-05-18: Somalia: rebelianci po bitwie wczoraj zajęli miasto Johwar dziś Mahaday

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 18 maja 2009
Afryka

Wczoraj po krwawych starciach rebelianci z ugrupowania Al-Shabaab zajęli miasto Johwar. Dziś rebelianci z kolejnego terrorystycznego ugrupowania Hizbul Islam weszli do Mahaday.

W walkach trwających od 15 maja, Szebabowie 17 maja zajęli miasto Johwar, leżące 90 km na północ od Mogadiszu. Dziś ich sojusznicy z ugrupowania Hizbul Islam weszli do Mahaday, które leży 113 km na północ od Mogadiszu. W bitwie o Johwar zginęło 45 rebeliantów i 18 cywilów, jednakże w całym ubiegłym tygodniu w walkach w Somalii poległo 172 cywili, 528 odniosło rany. Tak dużo ofiar wzięło się z walk ulicznych, które trwały w północnym Mogadiszu od 7 maja do 14 maja między bojówkami rządowymi, a rebeliantami islamistycznymi.

4 lutego 2009 cztery grupy islamistów, włączając w to grupę Hassana Dahira Aweys' Eritreana należącą do ASR, połączyła się i sformowała organizację nazwaną Hizbul Islam. Celem powstałej organizacji była walka z nowym rządem Sharifa Ahmedam, który został prezydentem 31 stycznia, po wycofaniu się wojsk Etiopii które stacjonowały w Somalii od 2006 roku. Obecnie rebelianci kontrolują cały obszar na południe od Mogadiszu.

Źródła[edytuj]