2009-04-27: Zastępca prezesa IPN domagał się zmiany nazwy ulicy Brunona Jasieńskiego w rodzinnej miejscowości poety

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Bruno Jasieński
poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Do przewodniczącego rady gminy w Klimontowie Franciszek Gryciuk – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej wysłał pismo w sprawie zmiany nazwy tamtejszej ulicy Brunona Jasieńskiego.

Oskarża w nim władze gminy o "gloryfikację polityki Józefa Stalina, zbrodniczej ideologii komunistycznej i jej reprezentantów". Historycy IPN mają za złe Jasieńskiemu między innymi przynależność do radzieckiej partii komunistycznej, a władze miasteczka oskarżają o "zachętę do podejmowania działań niezgodnych z Konstytucją RP". Na skrzyżowaniu tej ulicy z ulicą ojca poety – Jakuba Zysmana znajduje się dom, w którym Jasieński się urodził.

„Wywieranie tego rodzaju presji na wójta jest niedopuszczalne” – oceniła profesor Grażyna Borkowska-Arciuch z Instytutu Badań Literackich PAN.

Po publikacjach w Gazecie Wyborczej, Echu Dnia i programie TVP Kielce, IPN wycofał się ze swojego żądania: „W pełni zgadzamy się, iż Bruno Jasieński był ważną postacią polskiej kultury, wobec czego uhonorowanie jego imieniem nazwy ulicy jest uzasadnione” – stwierdza w liście do redakcji Gazety Wyborczej. Do przewodniczącego rady gminy w Klimontowie prezes IPN wysłał pismo z przeprosinami.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa świętokrzyskiego
Wikinews
Wikinews
Świętokrzyskie
Świętokrzyskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie świętokrzyskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kielc
pozostałych miejscowości