2009-03-18: Sąd odrzucił pozew o zapłatę za samolot, którym Lech Kaczyński poleciał na szczyt UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 18 marca 2009
Polska
POL location map.svg

Warszawski Sąd Okręgowy podjął decyzję o odrzuceniu pozwu Kancelarii Prezydenta RP przeciwko Tomaszowi Arabskiemu z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o zapłatę za wyczarterowany samolot na unijny szczyt UE w październiku ubiegłego roku. W uzasadnieniu stwierdzono, że obie kancelarie nie mają "zdolności sądowej", a w takim przypadku pozew podlega odrzuceniu.

"Kancelaria Prezydenta niepotrzebnie próbuje eksploatować sprawę" - stwierdził Arabski.

Odrzucenie pozwu nastąpiło w drodze administracyjnej z powodów formalnych, co oznacza, że sprawa nie była badana pod kątem merytorycznym. Pozew może być złożony ponownie po naprawieniu błędów. Decyzja sądu jest nieprawomocna.

Szef Kancelarii Prezydenta powiedział dla PAP, że rozumie, iż istnieją procedury, przepisy, ale biorąc pod uwagę "poczucie sprawiedliwości i zdrowy rozsądek" Kancelaria Premiera powinna pokryć koszty przelotu głowy państwa do Brukseli.

Zamieszanie dotyczy zdarzenia z ubiegłego roku kiedy to prezydent i premier mieli odmienne zdanie odnośnie tego, kto powinien reprezentować Polskę na październikowym szczycie UE. Kancelaria Premiera nie udostępniła wówczas rządowego samolotu Lechowi Kaczyńskiemu, a Tomasz Arabski tłumaczył to tym, iż TU-154 musi być w Brukseli do dyspozycji Donalda Tuska. Zajście skończyło się tym, że prezydent udał się na szczyt wyczarterowaną maszyną.

Źródła[edytuj]