2008-12-07: Prezydent wrócił z podróży na Daleki Wschód

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 7 grudnia 2008
Polityka
N icon politics.png

Zakończyła się prezydencka podróż na Daleki Wschód. Na jej końcu prezydent spotkał się z prezydentem Korei Południowej, Lee Myung–bak i premierem, Han Seung–soo.

Lech Kaczyński w czasie wizyty w Korei uczestniczył w podpisaniu programu współpracy w dziedzinie kultury, nauki i edukacji. Poruszył też temat koreańskich inwestycji w Polsce oraz doświadczeń Korei w dziedzinie energetyki jądrowej. Tuż przed opuszczeniem Seulu prezydent odwiedził strefę zdemilitaryzowaną w Panmundżom, na granicy między Koreą Północną i Południową. Wcześniej otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Podczas odwiedzin Japonii odbyło się spotkanie Kaczyńskiego z premierem tego kraju, Taro Aso. Potwierdzona została wola rozwijania wzajemnych stosunków, a prezydent Kaczyński wyraził nadzieję na zwiększenie japońskich inwestycji w Polsce. W Ułan Bator prezydent podpisał wspólną Deklarację z prezydentem Mongolii, Nambarynem Enkhbayarem, w której potwierdzono wolę rozwijania współpracy gospodarczej, potępiono terroryzm oraz zaapelowano do wspólnoty międzynarodowej o zacieśnienie współpracy w walce z tym zjawiskiem. W sprawie planów likwidacji polskiej ambasady w Ułan Bator Lech Kaczyński wyraził swój sprzeciw. Prezydent Kaczyński otrzymał również tytuł doktora honoris causa Mongolskiego Uniwersytetu Państwowego.

W czasie powrotu prezydencki samolot zatrzymał się w Astanie, stolicy Kazachstanu. Na tamtejszym lotnisku odbyła się rozmowa z Kazachstanu, Karimem Masimowem. Spotkanie to nie było wcześniej planowane.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Prezydent znów w Polsce, napisanej przez Aleksandrę Nowak i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)