2008-11-23: Uruchomiono nowy portal internetowy bliscy.pl

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 23 listopada 2008
Media
Nuvola apps knewsticker.png

Kultura i rozrywkaCiekawostkiFilm
Gry komputeroweTelewizjaMuzyka

W październiku Wirtualna Polska stworzyła nowy serwis internetowy - bliscy.pl. Dzięki niemu będziemy mogli dotrzeć do informacji, o tym kim była nasza rodzina, a także zbudujemy własne drzewo genealogiczne.

Najważniejszą funkcją serwisu jest tworzenie drzewa genealogicznego rodziny. Może to zrobić każdy, sam lub z pomocą rodzeństwa, rodziców, dziadków, bliskich i dalekich krewnych. – mówi Magdalena Szałaj, odpowiedzialna za serwis – Wszystko odbywa się w intuicyjny i prosty sposób. Stworzyliśmy takie narzędzia do „budowy” drzewa genealogicznego, żeby można je było w kilka minut stworzyć, uzupełnić i rozbudować, np. o nowych członków rodziny i ich fotografie.”

W serwisie zamieszczać można materiały multimedialne – m.in. filmy z rodzinnych uroczystości: ślubów, chrzcin, urodzin, spotkań świątecznych oraz tworzyć albumy zdjęć. Można udostępnić je rodzinie, krewnym, przyjaciołom. Poza tym, każda osoba zaproszona do oglądania drzewa genealogicznego, lub jego współtworzenia, może oglądać pliki wideo i fotografie oraz je komentować. Serwis stanowi też platformę kontaktu z rodziną, listownego – skrzynka wiadomości i poprzez specjalne rodzinne forum.

Jak zapewniają twórcy, witryna jest bezpieczna i chroni dane osobowe każdego użytkownika. Tylko on decyduje, kto zobaczy jego drzewo genealogiczne czy profil. Sam wybiera tak zwany poziom dostępności: tryb ukryty, dla rodziny, dla przyjaciół lub dla wszystkich zalogowanych w bliscy.pl

Korzystający z witryny może tworzyć własne drzewo genealogiczne i jednocześnie współtworzyć kilka innych. Ma też możliwość wyszukiwania drzew, w których występuje oraz zamieszczania odnośników, we własnym drzewie genealogicznym do drzew tworzonych przez członków rodziny (np. bratowej, wujenki, szwagra). Jako administrator profilu może zapraszać bliskich do współtworzenia swojego drzewa, zamieszczania zdjęć oraz filmów. Może również zapraszać zaprzyjaźnione rodziny do grupy swoich znajomych.

Wkrótce serwis zostanie wzbogacony o kilka opcji. Pierwszą będzie kalendarz, który pozwoli zebrać i skatalogować wszelkie daty ważne dla rodzin użytkowników, z praktyczną funkcją „przypomnienia”, co pomoże nie zapominać o urodzinach cioci, rocznicy ślubu rodziców czy imieninach teściowej. Kolejne to np. biografia rodziny oraz dziennik członka rodziny, w którym może on opisywać, dzień pod dniu, swoje życie i rodzinne historie, np. w jakich okolicznościach poznał żonę, kiedy syn postawił pierwszy krok, itp. Za pośrednictwem bliscy.pl można też będzie wkrótce odnajdywać krewnych.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Oficjalna strona serwisu

Źródła[edytuj]