2008-11-19: Demokratyczna Republika Konga: bojówki Nkundy powoli wycofują się z areny walk w ''geście dobrej woli''

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 19 listopada 2008
Afryka

Laurent Nkunda, aby okazać chęć kompromisu, nakazał swoim bojówkom 18 listopada na wycofanie się z dwóch frontów. Nkunda zaproponował utworzenie strefy buforowej, po wycofaniu jego oddziałów w dwóch miejscach na odległość 40 kilometrów. Obserwatorzy donoszą iż rebelianci faktycznie się wycofują.

Mediacja pokojowa[edytuj | edytuj kod]

16 listopada doszło do rozmów specjalnego wysłannika ONZ z samym Nkundą. Generał Laurent Nkunda utrzymywał nadal, iż poprze zawieszenie broni z 29 października. W tym samym czasie odbyła się misja mediacyjna byłego prezydenta Nigerii, Oluseguna Obasanjo. Nkunda obiecał Obasanjowi, wszelkie starania ku zakończeniu wojny, a także przepuszczać przez swoje linie konwoje z pomocą humanitarną dla cywilów.

Mimo kolejnych rozmów pokojowych dzień później, 17 listopada padła szturmowana przez rebeliantów miejscowość Rwindi. W nocy z 16 na 17 listopada rozpoczęły się ciężkie działania artyleryjskie. Rebelianci nie potrzebowali wiele czasu aby, pokonać armię rządową. Tak więc bojownicy zajęli kolejne miasto tym razem Riwindi leżące w Parku Narodowym Wirunga – 125 kilometrów na północ od stolicy prowincji Północne Kivu, Gomy. Rwindi stanęło na drodze rebeliantów w drodze na miasto Kanyabayonga.

Źródła[edytuj | edytuj kod]