Przejdź do zawartości

2008-11-13: Boris Tadić: celem członkostwo w UE, ale nie za cenę Kosowa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 listopada 2008
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Prezydent Serbii Boris Tadić będąc jednym z gości zaproszonych na uroczystości z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, oznajmił, że Serbia będzie dążyć do członkostwa w Unii Europejskiej, ale jako integralne terytorialnie państwo, a więc wraz z Kosowem.

Serbia nie zrezygnuje ze swoich celów strategicznych, a jest nimi zbliżenie z UE, członkostwo w UE i współpraca ze wszystkimi pozostałymi krajami. Ale na tej drodze Serbia nie zrezygnuje z obrony własnej integralności, z którą związane jest Kosowo” – powiedział serbski prezydent po spotkaniu z Lechem Kaczyńskim. Serbia jest gotowa zrobić wiele, aby uzyskać członkostwo w UE, ale „na tej drodze nie zrezygnuje z obrony własnej integralności, z którą związane jest Kosowo” – oświadczył prezydent Boris Tadić. Kosowo - do niedawna serbska prowincja, zamieszkana głównie przez Albańczyków - ogłosiło 17 lutego niepodległość wbrew protestom Serbii, której część formalnie stanowiło. Większość państw UE uznała najmłodsze bałkańskie państwo. Prezydent Serbii wyraził nadzieję, że Polska opowie się za serbską oceną tego wydarzenia.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Prezydent Serbii: celem członkostwo w UE, ale nie za cenę Kosowa”, napisanego przez Agnieszkę Obrycką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).