Przejdź do zawartości

2008-11-12: Gazowe porozumienie między Rosją, Iranem i Katarem?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 listopada 2008
Azja

Jak donosi dzisiejszy "Kommiersant", już wkrótce ma dojść do sfinalizowania porozumienia pomiędzy Rosją, Iranem i Katarem – największymi światowymi potentatami gazowymi. W myśl zawartego układu, powstanie spółka o kapitale mieszanym, zajmująca się zarówno wydobyciem jak i skraplaniem gazu.

Według gazety, mająca powstać spółka zajmować się będzie głównie wydobyciem gazu w Iranie i skraplaniem go w zakładach w Katarze. W jej skład wchodzić mają rosyjski Gazprom, irańska Narodowa Kompania Naftowa oraz katarska Liquefied Gas Company Limited. Każda z nich dysponować będzie 30 procentami udziałów w przedsięwzięciu - pozostałe 10 proc. ma przypaść w udziale przedsiębiorstwu, zajmującemu się dystrybucją gazu. Pomimo tego, iż jego nazwa nie została wymieniona, gazeta sugeruje, iż będzie to chiński koncern naftowy CNPC bądź południowokoreański KOGAS. Wstępnie warunki porozumienia zostały ustalone w końcu października, w czasie wizyty w Teheranie szefa rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom Aleksieja Millera. Do jego sfinalizowania ma dojść już w środę, w katarskiej stolicy.


Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Gazowe porozumienie pomiędzy Rosją, Iranem i Katarem?”, napisanego przez Marię Twaróg, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).