2008-11-11: Rosja znosi kolejne embargo dt. polskich produktów roślinnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 11 listopada 2008
Europa
LocationEurope.png

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Jak poinformowała na swojej stronie Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji, kraj Miedwiediewa cofnął zakaz importu polskich produktów pochodzenia roślinnego.

Aby jednak móc importować produkty pochodzenia roślinnego z Polski do Rosji, należy posiadać zezwolenia importowe wydawane przez Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji. Konieczne będą też certyfikaty fitosanitarne, zatwierdzane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz informacje o pestycydach wykorzystywanych przy produkcji i przechowywaniu żywności (z podaniem ostatniej daty ich użycia). Import tych produktów odbywać się będzie tylko na wyznaczonych przez władze rosyjskie przejściach granicznych. Zakaz importu polskich produktów roślinnych do Rosji obowiązywał od listopada 2005 roku. Wówczas decyzję uzasadniono "masowym naruszaniem przez stronę polską rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach produktów uprawy roślin".

Wczoraj Polska zgodziła się na rozpoczęcie rozmów Unii Europejskiej z Rosją, dziś zniesione zostało embargo. Czy decyzja Rosji ma związek z polską zgodą na rozmowy UE-Rosja? Zapraszamy do komentowania.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Rosja znosi kolejne embargo, napisanej przez Kamila Świętonia i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)