2008-09-28: „Corriere della Sera” krytykuje polskie śledztwo ws. śmierci gen. Sikorskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
World map blank with blue sea.svg
niedziela, 28 września 2008

„Polska i upiory przeszłości” – tak zatytułowany został komentarz na temat śledztwa w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego, który ukazał się w cotygodniowym dodatku do włoskiego dziennika „Corriere della Sera”.

Autor komentarza, ekspert polityki międzynarodowej, Franco Venturini jest zdania, że prowadzone śledztwo na nowo zaogni „antyrosyjski nacjonalizm w Polsce”. Pisze również, że żaden zachodni kraj nie jest tak "ścigany przez własną historię", jak Polska.

"Nie wystarczyło, że bracia Kaczyńscy wprowadzili lustrację (...). Nie wystarczyło, że zarzuty kolaboracji padły nawet wobec Lecha Wałęsy, bohatera pierwszego wolnego związku zawodowego na Wschodzie. Nie wystarczyło nawet otwarcie procesu przeciwko generałowi Jaruzelskiemu, oskarżonemu o +domowy zamach stanu+ wojskowych, wiernych Moskwie w grudniu 1981 roku" – pisze Venturini.

I dodaje następnie: "Nie, polskie sądownictwo chce iść dalej. I w tych dniach wszczęło dochodzenie, które może zaognić i tak już utrwalony antyrosyjski nacjonalizm Warszawy".

Źródła[edytuj | edytuj kod]