2008-09-25: Proces odpowiedzialnych za stan wojenny odroczony

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
Czeslaw Kiszczak.jpg
czwartek, 25 września 2008

Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył do 2 października proces autorów stanu wojennego z powodu usprawiedliwionej chorobą nieobecności obrońcy oskarżonego Tadeusza Tuczapskiego, mec. Marty Seredyńskiej.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie, przed którym toczy się proces, nie pojawił się także jeden z oskarżonych, Czesław Kiszczak. Jest to już kolejna nieusprawiedliwiona nieobecność generała.

Proces wobec siedmiu oskarżonych ruszył 12 września. Wśród oskarżonych oprócz niestawiającego się na posiedzenia Czesława Kiszczaka, są m.in. Wojciech Jaruzelski i Stanisław Kania. Postawione im zarzuty dotyczą kierowania i udziału w "związku przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw" oraz przekroczenia uprawnień przez uchwalenie w czasie sesji Sejmu PRL i wbrew obowiązującej wówczas konstytucji, dekretów o stanie wojennym. Oskarżeni odpierają zarzuty, za które grozi kara nawet do 10 lat więzienia. Ich zdaniem była to jedyna słuszna decyzja w ówczesnych warunkach, usprawiedliwiona stanem tzw. wyższej konieczności wobec groźby sowieckiej interwencji.

Źródła[edytuj]