Przejdź do zawartości

2008-09-23: Premier Tusk spotka się z Andżeliką Borys

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 23 września 2008

Premier Donald Tusk spotka się w Warszawie z Andżeliką Borys, przewodniczącą nieuznawanego przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi. Premier zapewnia, że Andżelika Borys "będzie mogła liczyć na pełne wsparcie".

Proszę się nie niepokoić, żadna krzywda czy szefowej związku, czy samego związku, nie spotka – wręcz przeciwnie. Ja przez całe lata chyba udowodniłem, że bardzo – na tyle, ile jest to w mojej mocy – dbam o interesy Polaków na Białorusi – przyznał premier Tusk w odpowiedzi na doniesienia prasowe z ubiegłego tygodnia.

Tydzień temu, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Polski i Białorusi, Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi miała zostać wezwana do polskiego MSZ, by tam usłyszeć, że "w imię racji geopolitycznych” i poprawy stosunków polsko–białoruskich powinna ustąpić ze stanowiska. Informacje te zdementował jako pierwszy Radosław Sikorski.

Andżelika Borys na spotkaniu z premierem Tuskiem złoży sprawozdanie z działalności Związku Polaków na Białorusi. Rozmówcy podejmą także temat zbliżających się wyborów parlamentarnych na Białorusi.

Premier Donald Tusk deklaruje pełne poparcie dla działalności Andżeliki Borys oraz Związku.

Andżelika Borys będzie mogła liczyć na pełne wsparcie i wspólnie będziemy działali na rzecz poprawy pozycji Polaków na Białorusi w ścisłym porozumieniu z demokratycznymi władzami Związku Polaków na Białorusi – oświadczył premier.

Źródła[edytuj | edytuj kod]