Przejdź do zawartości

2008-09-04: Filmy DVD mogłyby być tańsze – wyrok na ZAiKS i SFP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 4 września 2008

ZAiKS i Stowarzyszenie Filmowców Polskich naruszyły prawo – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na organizacje nałożono kary w łącznej wysokości ponad 1,2 mln złotych.

Dwie organizacje: ZAiKS i SFP prowadzą monopol na rynku muzycznym, jeśli chodzi o prawo autorskie. W grudniu 2005 roku, na wniosek Izby Wydawców Prasy, UOKiK rozpoczął postępowanie, podczas którego potwierdzono fakt, że ZAiKS i SFP porozumiały się i ustaliły takie same stawki za korzystanie z utworów audio i video. Tym samym chciały zagwarantować sobie jak najwyższy zysk i wyeliminować konkurencję.

Organizacje te postanowiły pobierać od każdego egzemplarza płyty kwotę 8 proc. wartości albumu, jednak nie mniej niż sztywno określona stawka dla każdego nośnika (przykładowo dla filmu fabularnego na DVD – 2 zł).

ZAiKS i SFP nie pozwoliły rozwijać się zdrowej konkurencji, i tym samym, zdaniem Urzędu, przedsiębiorcy korzystający z utworów nie mieli możliwości negocjowania ich ceny. Dodatkowo, aby mieć pewność, że zarówno ZAiKS jak i SFP będą wobec siebie uczciwe, regularnie wymieniały między sobą informację o pobieranych kwotach.

Jak ustalił Urząd, bezprawna praktyka obu organizacji trwa od końca 2003 roku do dziś. Porozumienie cenowe, na zasadzie którego funkcjonowały obie organizacje, jest bezprawne. Na obu przedsiębiorców nałożono kary finansowe. Nie mogą także porozumiewać się w sprawie cen za korzystanie z utworów. Stowarzyszenie Filmowców Polskich musi zapłacić 250 tys. złotych, ZAiKS natomiast 1 mln złotych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Filmy DVD mogłyby być tańsze - wyrok na ZAiKS i SFP”, którego autorem jest Beatę Ratuszniak, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).