Przejdź do zawartości

2008-09-03: Zdrojewski: "Żaden członek rządu nie będzie decydował samodzielnie o tym, czy dany film powstanie, czy nie"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 3 września 2008

Żaden członek rządu nie będzie decydował samodzielnie o tym, czy dany film powstanie, czy nie – oświadczył Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego komentując spór dotyczący realizacji filmu "Tajemnica Westerplatte".

Decyzja o tym, czy film powinien być finansowany ze środków publicznych, należy do dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszki Odorowicz – oświadczył Zdrojewski. Według niego środki publiczne powinny być inwestowane zgodnie z oczekiwaniami społecznymi, z polską racją stanu i Agnieszka Odorowicz musi mieć nad tym nadzór.

Chciałbym podkreślić jedną rzecz, która ma się do tego filmu tak samo, jak do każdego innego: z pewnością nie będą finansowane ze środków publicznych filmy, które podważają polską rację stanu, które są niezgodne z prawdą historyczną – powiedział minister.

Cieszę się, kiedy twórcy zabierają głos, gdy bronią interesów środowiskowych, bardzo ważnych, artystycznych. To pokazuje, że czasy się zmieniły. Dawniej nie można było tak po prostu protestować, było to w znacznym stopniu zakazane. Bardzo cieszę się z tej wolności, o którą powinniśmy walczyć i dbać – oświadczył minister pytany o opinię w sprawie listu skierowanego do mediów i polityków przez znanych polskich twórców filmowych: Jacka Bromskiego, Filipa Bajona, Feliksa Falka, Roberta Glińskiego, Janusza Głowackiego, Agnieszkę Holland, Sławomira Idziaka, Andrzeja Jakimowskiego, Joannę Kos-Krauze, Krzysztofa Krauze, Michała Kwiecińskiego, Jerzego Stuhra, Jana Dworaka i Macieja Strzembosza.

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Źródła

[edytuj | edytuj kod]