2008-08-14: Koncert Orkiestry Leopoldinum: Ståle Kleiberg „Requiem for the victims of Nazi persecution”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 14 sierpnia 2008
Kultura i rozrywka
N icon culture.png

31 sierpnia w Bazylice Św. Elżbiety we Wrocławiu o godz. 20:00 oraz 1 września w Kościele Św. Katarzyny w Krakowie (Na Skałce) o godz. 19:00, wystąpi Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Chór Katedralny Nidaros z Trondheim, z Norwegii, pod dyrekcją Vivianne Sydnes.

W programie:

  • Ståle Kleiberg Requiem for the victims of Nazi persecution
  • Mieczysław Karłowicz Serenada Op.2 cz. II (Romace-Andante con moto)

„Requiem Kleiberga porusza do głębi i pozostanie jednym z najważniejszych i najbardziej wartościowych artystycznych pomników ku czci ofiar nazizmu, jakie dotychczas powstały” - napisano w American Record Guide po wykonaniu tej kompozycji w Waszyngtonie w trzecią rocznicę 11 września.

Kompozytor mając za wzór War Requiem Brittena zdecydował się połączyć w swoim Requiem stałe części mszy żałobnej z tekstami pozaliturgicznymi. W tym celu poprosił szkockiego poetę i dramaturga Edwina Morgana, aby napisał trzy wiersze w języku angielskim. Każdy z nich, będąc zarazem dedykacją, jest krótką opowieścią reprezentującą ofiary nazizmu - Żydów, Cyganów i homoseksualistów, którzy byli dyskryminowani i zginęli przez swoją odmienność etniczną lub orientację seksualną. Ten muzyczny hołd złożony ofiarom Holocaustu jest w istocie uniwersalnym i ponadczasowym „przesłaniem pokoju”.

Soliści:

  • Ann-Helen Moen (sopran) i Magne Fremmerlid (baryton), soliści Opery w Oslo oraz Maria Stattin (alt).

Koncert poprowadzi Vivianne Sydnes, dyrygentka Nidaros Domkor od 2002 roku, profesor wydziału dyrygentury chóralnej w Norwegian Academy of Music w Oslo.

Wstęp na koncert bezpłatny.

Źródła[edytuj]