2008-06-18: Trwają spekulacje na temat umieszczenia tarczy antyrakietowej na Litwie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 18 czerwca 2008
Europa
Seal of the U.S. Missile Defense Agency.svg

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Tom Casey z amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział dziennikarzom, że Litwa jest jeden z krajów, gdzie amerykanie mogli umieszczyć elementy tzw. "tarczy antyrakietowej". Witold Waszczykowski, główny negocjatorem w sprawie tarczy rakietowej ze strony Polski, potwierdził tą informację. Według jego informacji, w ostatnim czasie, w Wilnie miało dojść spotkania amerykańskiego zespołu negocjacyjnego.

- To sygnał ostrzegawczy dla Polski – ocenił Waszczykowski w środowej wypowiedzi dla RMF FM, komentując zaangażowanie Litwy w negocjacje. Podkreśla on jednak, że na razie strona polska zachowuje całkowity spokój w tej kwestii, a ewentualne rozmowy z Litwinami z pewnością będą całkowicie zależne od rozwoju rozmów z władzami w Warszawie. Zauważa on jednocześnie, że nie należy się dziwić, iż Amerykanie szukają alternatywy podkreślając, że prawdopodobnie ma to one również stanowić element przetargowy w negocjacjach z Polską.

Litwa dementuje te informacje. W środowy poranek rano oficjalne stanowisko w tej sprawi przedstawił litewski minister obrony Juozas Olekas. - Władze w Wilnie nie prowadzą rozmów ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie tarczy - oświadczył. Litewski MON bezapelacyjnie odrzuca jakiekolwiek spekulacje o tym, że Wilno negocjuje ze stroną amerykańską możliwość przyjęcia na sowim terytorium wyrzutni amerykańskiego systemu, które w pierwotnych, oficjalnych założeniach miały zostać rozlokowane na obszarze północnej Polski.

Podobne stanowisko prezentuje litewskie MSZ. Rzeczniczka resortu w jednej z wypowiedzi zaznaczyła jednak, że Litwa interesuje się przebiegiem negocjacji, ponieważ tarcza jest bardzo ważnym projektem. Zarazem również starała się odżegnywać od doniesień o aktywnym udziale Litwy w tym projekcie. Stanowiska w tej sprawie nie zabrał jak dotąd szef litewskiej dyplomacji Petras Vaitekunas.

Źródła[edytuj]