Przejdź do zawartości

2008-06-10: Sąd Najwyższy uchylił areszt dla części żołnierzy zatrzymanych w sprawie tragedii w Nangar Khel

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 10 czerwca 2008

Sąd Najwyższy ogłosił dzisiaj swoją decyzję w sprawie aresztu dla podporucznika Łukasza B., chorąży Andrzej O. ,plutonowy Tomasz B. i kapitana Olgierda C. Podejrzani są oni w sprawie ostrzału afgańskiej wioski Nangar Khel. Adwokaci żołnierzy wnioskowali o wypuszczenie ich aresztu. Podejrzani znaleźli się w areszcie zgodnie z decyzją prokuratury, która stwierdziła, że istnieje możliwość utrudniania śledztwa. Zgodnie z decyzją sądu żołnierze zostaną niezwłocznie wypuszczeni, jednak będą musieli zgłaszać się raz w tygodniu w jednostce. Zastosowano również dozór przełożonych oraz zawieszenie w służbie. W sprawie Olgierda C. sąd uznał, że "Są realne przesłanki uzasadniające sens stawianych zarzutów, ale nie ma obawy matactwa w toczącym się śledztwie i nie ma realnej obawy, że Olgierd C. ucieknie, dlatego środki zapobiegawcze są wystarczające".

Już miesiąc temu Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił areszt dla starszego szeregowego Jacek J., Robert B. i Damian L. Sąd uznał wtedy, że wykonywali rozkazy przełożonych, a kara, którą są zagrożeni nie jest tak wysoka, by podjąć ryzyko ucieczki.

Do ostrzału afgańskiej wioski doszło w sierpniu ubiegłego roku. Na miejscu zginęło 6 cywilów. Podejrzanych w tej sprawie jest 7 żołnierzy z 18. z Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego.

16 sierpnia 2007 roku polscy żołnierze ostrzelali wioskę Nangal Khel z wielokalibrowego karabinu maszynowego, a następnie granatami moździerzowymi kalibru 60mm. Zginęło sześciu cywilów, wśród rannych były kobiety i dzieci, w tym trzy okaleczone trwale.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]