2008-02-22: Najprawdopodobniej nie będzie spopielarni ciał na Majdanku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 22 lutego 2008
Budynek krematorium w KL Majdanek - nazistowskim obozie koncentracyjnym, znajdującym się w dzielnicy Majdanek w Lublinie. Budowa w tej dzielnicy spopielarni ciał spotkała się z niechęcią mieszkańców i organizacji żydowskich.

Urząd Miasta Lublina nie wyda zgody na budowę krematorium na Majdanku. Rzecznik prezydenta Iwona Blajerska, powiedziała, że to prawie pewna informacja.

Spopielarnię zwłok w pobliżu obozu zagłady chce zbudować firma "Styks". Od drugiego lutego stara się w UM o niezbędne pozwolenia. Urząd podchodzi do sprawy z rezerwą, szczególnie, że do trafiają do niego liczne protesty organizacji żydowskich z całego świata. Niezadowolenie wyrażają też mieszkańcy Lublina. Decyzja ma zapaść w ciągu kilku następnych tygodni.

W Lublinie nie ma żadnej spopielarni ciał, a ta mogłaby być budowana za około 10 lat, wraz z budową nowego cmentarza. Na obecnym, znajdującym się właśnie na Majdanku miejsca braknie za dekadę. Jak twierdzi kierownik cmentarza, Błażej Rakowski, jedynie 20 pogrzebów na 1500 rocznie to pochówki z urnami, gdy w Warszawie, gdzie znajduje się najbliższa spopielarnia jest to co trzeci pogrzeb.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości