2008-02-06: Tusk spotka się z Putinem w piątek

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 6 lutego 2008
Polityka
N icon politics.png

Kancelaria Władimira Putina podała, że prezydent Rosji spotka się z polskim premierem w najbliższy piątek, podczas wizyty Tuska w Moskwie.

Radosław Sikorski, polski minister spraw zagranicznych, zapowiadał już wcześniej, że premier podczas wizyty w Rosji ma dyskutować z jej władzami o sprawach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego.

Rosyjska prasa spekuluje, że premier Tusk będzie chciał przedstawić Rosjanom projekty będące alternatywą dla budowy Gazociągu Północnego, który miałby przebiegać na dnie Morza Bałtyckiego. Oprócz tego mówi się również, że politycy mieliby rozmawiać o sprawie eksportu do Rosji polskich warzyw i owoców. Jak dotąd nie były one dopuszczane do sprzedaży na rynku rosyjskim przez służby sanitarne ze względu na zbyt wysoką zawartość pestycydów.

Kolejnym tematem rozmów będzie prawdopodobnie sprawa rozmieszczenia na terenie Polski elementów tarczy antyrakietowej. Rozmowy na ten temat toczyły się już wcześniej, jednak kompromisu nie osiągnięto. Jak powiedział przedstawiciel polskiego MSZ „podejście obydwu stron co do tarczy pozostało krańcowo odmienne”.

Źródła[edytuj]