Przejdź do zawartości

2008-02-04: "Mnie to po prostu kręci": wywiad z Tomaszem Ganiczem, prezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska/2

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 4 lutego 2008

McMonster: Czy osoby, które dopiero pojawiły się w projektach Wikimedia, mogą być członkami Stowarzyszenia i mieć wpływ na jego działanie?

Mogą. Chyba jak dotąd żaden edytor projektów nie został odrzucony, gdy kandydował na członka Stowarzyszenia. Nasz obecny rzecznik prasowy – zaczął od Wikicytatów na dwa miesiące przed tym, jak objął tę funkcję. Myślę, że jedyny przypadek odrzucenia kandydata byłby wtedy, gdyby startował ktoś, kto naruszył poważnie zasady projektów, masowo wstawiał naruszenia praw autorskich czy był ogólnie znanym trollem.

Zirland: W czym widzicie konkretne możliwości współpracy z sąsiednimi lokalnymi chapterami Wikimedia, np. czeską?

Jeśli chodzi o współpracę z analogicznymi stowarzyszeniami z okolicznych krajów – to na pewno warto się nawzajem zapraszać na organizowane przez siebie zloty i warto by pomyśleć nad np. zorganizowaniem lokalnego środkowoeuropejskiego zlotu siłami wszystkich tych stowarzyszeń. Mam kontakty z grupami inicjatywnymi z Bułgarii i Węgier, ale nie wiem, co im wyjdzie z organizacji ich lokalnych Stowarzyszeń. Już w 2005 były plany, żeby zorganizować Wikimanię środkowoeuropejską – ale wtedy nic z tego nie wyszło.

Odder: Główną rolą Stowarzyszenia jest promocja projektów Fundacji Wikimedia w Polsce. Czy i w jaki sposób SWMPL zamierza przeznaczyć zebrane pieniądze na reklamę Wikipedii i jej projektów siostrzanych? Czy myślano kiedykolwiek o szerszej reklamie w prasie/telewizji, a jeśli nie, to dlaczego?

Co do promocji to moja opinia jest taka, że powinniśmy się jako Stowarzyszenie koncentrować na dwóch rzeczach:

  1. pozyskiwanie nowych wartościowych edytorów
  2. reagowanie na negatywne opinie o projektach, które są nieprawdziwe

Natomiast promowanie czytelnictwa Wikipedii jest moim zdaniem zupełnie zbędne. O istnieniu Wikipedii wiedzą i tak już w tej chwili niemal wszyscy polscy internauci. Wg ostatnich statystyk Gemiusa z Wikipedii korzysta już w tej chwili 43% wszystkich polskich internautów, a w grupie uczniów/studentów ponad 80% (sprawdziliśmy – jednak mniej przyp. red.).

W 2007 było tego całkiem sporo – m.in. WarX mówił o Wikipedii na ogólnopolskim zlocie Polskiego Towarzystwa Fizycznego, ja miałem wykład na Festiwalu Nauki w Łodzi, Nova na analogicznym festiwalu we Wrocławiu. Sporo dobrej roboty robią tu osoby dające wykłady o Wikipedii na różnych konferencjach. Parę innych osób mówiło o Wikipedii na różnych imprezach. To jest o tyle dobra promocja, że jest kierowana właśnie do potencjalnych wartościowych edytorów. Był też pomysł z zakładkami wsadzanym do książek w bibliotekach – ale efekt tej akcji był wątpliwy.

Odder: 'Przy przynajmniej obecnych funduszach' – czyli jeśli Stowarzyszeniu uda się zebrać dużo pieniędzy za pośrednictwem przekazywania 1% na OPP, to możemy spodziewać się reklamy Wikimedii w telewizji?

Już odpowiadałem, że IMHO reklama w TV nie jest zbyt skuteczna – przynajmniej w pozyskiwaniu nowych edytorów.

Wyksztalcioch: Istnieją też inne projekty, które obecnie nie są tak popularne jak Wikipedia. Mam tu na myśli choćby Wikinews

Faktycznie warto by poreklamować inne projekty Wikimedia, ale przy przynajmniej obecnych funduszach Stowarzyszenia i tak nie stać nas na efektywną reklamę w tradycyjnych mediach. 1 minuta czasu reklamowego w TVN przekracza cały budżet roczny Stowarzyszenia.

Polimerek podczas Wikimanii 2006

Wyksztalcioch: korzystasz z serwisu Wikinews?

Czytam Wikinews – mam w thunderbirdzie ustawione ściąganie rss newsów z Wikinews – obok tvn24 i gazety.pl. Mam natomiast wyrzuty sumienia, że nie piszę do Wikinews – ale nie mam za bardzo "nerwu" dziennikarskiego, choć z Wikimanii 2006 napisałem obszernego newsa. Bardziej czuję się encyklopedystą.

Wyksztalcioch: A co sądzisz o idei Otwartej Agencji Informacyjnej? Czy stowarzyszenie jest w stanie pomóc w jej rozwoju?

Jeśli chodzi o Otwartą Agencję Informacyjną – to ciekawy pomysł, ale powiem szczerze, że teraz pierwszy raz o nim słyszę.

Odder: Wikinews dowiedziało się nieoficjalnie o planach zorganizowania światowej Wikimanii 2010 w Gdańsku. Na jakim etapie są te plany i czy Stowarzyszenie może odegrać w nich jakąś rolę.?

Na temat Wikimanii 2010 – to są plany bardzo luźne obecnie. Oczywiście fajnie by było mieć taką imprezę w Polsce – ale wg mnie obecnie szanse na to są minimalne. Aktualnie nie ma planów, żeby Stowarzyszenie się w to miało włączać – w zasadzie jest to inicjatywa jednego wikipedysty i bardzo mgławicowa. Potrzeba co najmniej 3-4 zdeterminowanych osób z danego miasta, żeby to miało jakiś sens. Były też plany nt. Katowic.

Odder: Czy ktoś z Polski ma zamiar wybrać się na tegoroczną Wikimanię, która odbędzie się w dniach od 17 do 19 lipca w Aleksandrii? Czy możemy liczyć na to, że pojawi się tam przedstawiciel SWMPL?

Czytam Wikinews – mam w Thunderbirdzie ustawione ściąganie RSS newsów z Wikinews – obok tvn24 i gazety.pl. Mam natomiast wyrzuty sumienia, że nie piszę do Wikinews – ale nie mam za bardzo "nerwu" dziennikarskiego, choć z Wikimanii 2006 napisałem obszernego newsa

Mam ochotę pojechać na Wikimanię 2008 – fajnie by było, jakby więcej osób z Polski tam było. Na Wikimanii 2006 byłem ja, Lipszyc i taki gość z Fundacji Batorego. Jeśli Fundacja ogłosi jakieś dopłaty do wyjazdu na Wikimanię to warto by to rozpropagować. W 2006 r. – przetłumaczyłem info o dopłatach i dałem o tym informację na listę Wikipedii.

Z tego, co wiem, 3 osoby oprócz mnie zgłosiły chęć pojechania – jedna oprócz mnie dostała dofinansowanie – ale potem zrezygnowała. Można było wtedy mieć pretensje do tej jednej osoby, że zablokowała komuś, kto naprawdę chciał pojechać, możliwość dostania dofinansowania. Nie powiem, kto to był... (W trakcie wywiadu okazało się, że osobą pokrzywdzoną był Ausir przyp. red.).

Moja przewaga polegała na tym, że załatwiłem sobie sam nocleg i miałem już wizę amerykańską – bo służbowo byłem wcześniej w USA. Jeśli chodzi o Wikimanię, to jej strona jest tutaj: Wikimania 2008. Jest też lista dyskusyjna, wikimania-l, na którą każdy może się zapisać. Pewnie dużo pomoże w ew. dofinansowaniu, jak ktoś się zobowiąże do pomocy przy organizacji. Ja np. w 2006 potłumaczyłem na polski stronę Wikimanii.

Wyksztalcioch: A ile mniej więcej kosztuje udział w imprezie?

Aktualnie nie ma jeszcze informacji o kosztach w 2008. W 2006 dostałem zwrot przelotu i koszt rejestracji na samej konferencji. Wtedy to było w Bostonie. Nocleg sobie załatwiłem za darmochę, przelot to było coś koło 500 USD. Do Egiptu powinno być taniej.

Holek: Czym zajmowało się stowarzyszenie w zeszłym roku? W jaki sposób jego działania wpływają na zawartość projektów Wikimedia, ich odbiór, funkcjonowanie społeczności?

Na samą zawartość projektów Stowarzyszenie nie powinno mieć żadnego wpływu – tzn. nie powinno "rządzić na projektach" – od tego są same społeczności tych projektów. Natomiast np. w ramach wikikonkursów – wiele artykułów w Wikipedii zyskało zdjęcia i solidne rozwinięcia, jeden z artykułów wykonanych w ramach wikikonkursu dostał nawet medal.

Pewien wpływ stowarzyszenia był też przy organizacji GDJ – czyli spotkania w sprawie poprawy jakości Wikipedii, ale generalnie zadaniem Stowarzyszenia nie jest mówienie, co ma robić społeczność – Stowarzyszenie jest organizacją służebną. Trudno jest też np. bezpośrednio wskazać efekty zlotów organizowanych przez Stowarzyszenie – ale te zloty integrują społeczność projektów – ludzie mają okazję poznać się w realu i np. pogadać przy piwie, natomiast co z tych rozmów wyniknie konkretnie, to już nie jest rolą Stowarzyszenia, żeby to śledzić... Przykładowo na ognisku w Białowieży były poważne dyskusje o powstaniu Komitetu Arbitrażowego w Wikipedii – komitet powstał i działa. Ale trudno powiedzieć, że to akurat zasługa Stowarzyszenia – choć oczywiście kasę na to ognisko zorganizowało Stowarzyszenie.

Wyksztalcioch: Czym zajmuje się Komitet Arbitrażowy?

KA to coś w rodzaju sądu najwyższego Wikipedii. Jak się nie udaje rozwiązać jakiegoś sporu między wikipedystami w inny sposób – to KA ma to ostatecznie rozsądzić. Wcześniej takie spory ciągnęły się miesiącami – stąd idea KA jest taka, żeby on wydawał "wyrok" w sporze między Wikipedystami, który nie podlega już dalszej dyskusji. Jak dotąd KA rozpatrywał 17 spraw, z czego 10 zostało odrzuconych – tzn. KA uznała, że zostały zgłoszone do KA przedwcześnie.

Wyksztalcioch: Jesteś jednym z jego członków. Jak oceniasz dotychczasową działalność tego ciała?

KA nie skończyło jeszcze pierwszej kadencji – myślę, że po skończeniu tej pierwszej kadencji przyjdzie czas na podsumowanie. Ja akurat nie uczestniczyłem za bardzo przy samym organizowaniu KA, a na ognisku w Białowieży byłem nawet lekko sceptyczny co do tego, czy należy powołać to ciało. Potem jednak zostałem zgłoszony i wybrany do tego ciała – na szczęście tylko na pół roku.

Strony: 1   2   3   4

Pełna wersja wywiadu