2007-12-22: Uroczystości na granicy polsko-litewskiej, w związku z przystąpieniem Polski i Litwy do strefy Schengen

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 22 grudnia 2007
Polityka
N icon politics.png
Uroczystości na granicy polsko-litewskiej, w związku z przystąpieniem Polski i Litwy do strefy Schengen
Uroczystości na granicy polsko-litewskiej, w związku z przystąpieniem Polski i Litwy do strefy Schengen
Lech Kaczyński i Valdas Adamkus
Lech Kaczyński i Valdas Adamkus

21 grudnia 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z Prezydentem Republiki Litewskiej Valdasem Adamkusem wziął udział w uroczystości na granicy polsko-litewskiej, w związku z przystąpieniem Polski i Litwy do strefy Schengen.

Podczas uroczystości Prezydent RP powiedział m.in:

„To kolejne wielkie osiągnięcie w ramach procesu jednoczenia naszego kontynentu. To osiągnięcie, które ma przede wszystkim wymiar ludzki i jest bardzo istotne z punktu widzenia przeciętnego Polaka, Litwina, obywateli wielu innych krajów. Należę do pokolenia, które świetnie pamięta czym był wyjazd za granicę, szczególnie na Zachód, ale pamięta również świetnie, że między Litwą a Polską nie było żadnego przejścia granicznego. I było to oczywiście celowe. Dziś tych przejść jest wiele, ale mają od tej chwili już jedynie techniczne znaczenie. Europa pozostaje bardzo silnym związkiem państw i to bardzo dobrze, ale państwa te, można powiedzieć, doszły do takiego stopnia integracji, jaki w dzisiejszym świecie, w dzisiejszej Europie jest możliwy. I to nasz olbrzymi, wspólny sukces. Sukces wydawałoby się niewyobrażalny, ale jednak możliwy, realny. Schengen stało się faktem. Możemy sobie wszyscy pogratulować, ale dla mnie jest olbrzymią satysfakcją, że dzisiaj mogę pogratulować Panu Prezydentowi Adamkusowi, że ta uroczystość odbywa się na polsko-litewskiej granicy. Powtarzam – to niezwykle istotne, że właśnie tu i myślę, że niezwykle znamienne. Gratuluję Panie Prezydencie. I gratuluję wszystkim obywatelom Polski i Litwy. Można powiedzieć, że świat jeszcze bardziej się otworzył. Otworzył się tak, że na odcinku prawie pięciu tysięcy kilometrów w Europie można jechać bez żadnej kontroli".

Następnie Prezydenci Polski i Litwy spotkali się z funkcjonariuszami polskiej i litewskiej Straży Granicznej oraz lokalną społecznością polską i litewską.

W wieczornym wystąpieniu w TVP1 Prezydent RP powiedział:

„Dzień 21 grudnia 2007 roku jest datą szczególną. Weszliśmy do strefy Schengen. Kontrola graniczna na znacznej większości granic Rzeczypospolitej została zniesiona. Granica morska ze Szwecją, granice lądowe z Czechami, Litwą, Niemcami i Słowacją są otwarte. Dopełniła się integracja Polski z większością państw Unii Europejskiej. Od 21 grudnia każdy Polak będzie mógł przemierzać Europę, aż po jej najdalsze krańce bez kontroli dokumentów.

Spełniło się wielkie marzenie Polaków, które jeszcze dwadzieścia lat temu wydawało się kompletnie nierealne. Wejście do strefy Schengen to naprawdę wielki dzień. Jeszcze dwa lata temu eksperci i prasa alarmowali, że Polska wlecze się w ogonie państw przygotowujących się do wejścia do strefy. Gigantyczna praca wykonana przez poprzedni rząd spowodowała, że Polska spełniła wszystkie niełatwe kryteria, które spełnić muszą kraje wchodzące w skład grupy Schengen.

Chciałbym serdecznie podziękować poprzedniemu rządowi za pracę wykonaną w tym zakresie. Chciałbym serdecznie podziękować pracownikom administracji państwowej, polskim dyplomatom, funkcjonariuszom straży granicznej i innych służb mundurowych. Bez waszej pracy nie można by dziś powiedzieć, że obywatel Rzeczypospolitej Polskiej nie jest już w Unii Europejskiej obywatelem drugiej kategorii. Od dziś swoboda poruszania się po Europie dla Polaka jest dokładnie taka sama jak dla Francuza, Holendra czy Niemca.

Ostatnie dni dały jeszcze jeden bardzo ważny sygnał umacniania się pozycji Polski w Europie. To podpisanie w Lizbonie traktatu reformującego Unię Europejską. Polska będzie miała naprawdę poważny wpływ na podejmowane w Unii decyzje. Daje to nam jeszcze większa szansę na optymalne wykorzystanie naszego członkostwa w Unii. Członkostwa, z którego zdecydowana większość Polaków jest dumna i słusznie dumna, i z którego zdecydowana większość Polaków jest zadowolona. Kiedy negocjowałem ten traktat, miałem przed oczami nie tylko perspektywę czysto polityczną. Wiedziałem, że silne polskie państwo w skutecznie działającej Europie, to najlepszy gwarant obrony interesów Polek i Polaków. Unia jest ważna. Unia jest wielką szansą, ale najważniejszy jest interes Polski i Polaków. W Lizbonie udowodniliśmy, że potrafimy wpisać interes Polski w interes całego kontynentu, że potrafimy dbać o nasze polskie sprawy, ale także dbać o przyszłość Europy. Polska odnosi sukcesy. Polska pokazała, że potrafi być w czołówce tych, którzy zmieniają Europę, a więc i cały świat na lepsze.

W tych radosnych dniach, kiedy dopełniamy nasze członkostwo w Unii, nie może nam zabraknąć refleksji o naszych przyjaciołach na wschodzie i południu. Polska w imię solidarności, ale także swoich najgłębszych interesów, musi zadbać o to, by nasza wschodnia i południowo-wschodnia granica nie była ostatnim kordonem dzielącym europejczyków.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy, korzystając z tego dobrego dnia chciałbym złożyć wszystkim Państwu najlepsze życzenia zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]