2007-12-20: Górnicy porozumieli się z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 20 grudnia 2007
Mining symbol.svg

We wczesnych godzinach porannych związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszli do porozumienia z zarządem kopalni Budryk. Na jego mocy górnicy w przyszłym roku mają otrzymać wzrost wynagrodzenia o 8%.

Od kilku dni sytuacja na linii zarząd-związkowcy stawała się coraz bardziej napięta. 98% górników z kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej w referendum opowiedziało się za strajkiem. Na dzisiaj natomiast zapowiedziana była pikieta przed siedzibą spółki.

Tak napiętą sytuację udało się jednak zażegnać. Górnicy pierwotnie domagali się ponad 11% podwyżki w 2007 roku, a po negocjacjach próg ten ustalano na 9,5%. Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego proponował początkowo maksymalnie 8,5%. Podwyżka zostanie wypłacona w formie jednorazowej premii.

"Jesteśmy połowicznie zadowoleni. Zakładaliśmy jakieś minimum i je osiągnęliśmy, choć nasze żądania były znacznie wyższe. I związki i górnicy mogą być jednak zadowoleni z kompromisu" – powiedział Roman Brudziński, przewodniczący komitetu strajkowego.

Natomiast niepowodzeniem zakończyły się wczorajsze negocjacje górniczych związków z Kompanią Węglową. Związkowcy zapowiedzieli, że 7 stycznia rozpocznie się strajk generalny we wszystkich kopalniach tej spółki.

Źródła[edytuj]