Przejdź do zawartości

2007-12-20: Ćwiąkalski: Prokuratura Wojskowa miała podstawy postawić polskim żołnierzom zarzut zabójstwa ludności cywilnej w Afganistanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 20 grudnia 2007

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski, w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet, przyznał, że Prokuratura Wojskowa miała podstawy postawić polskim żołnierzom zarzut zabójstwa ludności cywilnej w Afganistanie.

"Na podstawie dotychczas zgromadzonych materiałów mogę powiedzieć, że się nie myli, tak wynika z tych dokumentów i z materiałów, które do tej pory zostały zgromadzone przez Prokuraturę" – odpowiedział minister Ćwiąkalski na pytanie Moniki Olejnik, czy Prokuratura nie popełniła błędu stawiając polskim żołnierzom zarzut zabójstwa ludności cywilnej.

Zbigniew Ćwiąkalski nie chciał jednoznacznie ustosunkować się do doniesień "Rzeczpospolitej", jakoby zaatakowani mieszkańcy afgańskiej wioski współpracowali z Talibami. Minister Sprawiedliwości Zaprzeczył jednocześnie, że akcja, w której doszło do tragicznego zdarzenia, dotyczyła pościgu za Talibami.

Na pytanie dotyczące przesłuchania amerykańskiego dowódcy Ćwiąkalski odpowiedział, że "jeżeli zajdzie taka potrzeba to może być przesłuchany, nie ma naprawdę żadnych przeszkód żeby go przesłuchać, choć sprawa jest skomplikowana, bo może być przesłuchiwany w drodze pomocy prawnej, co w przypadku Amerykanów jest dość długą procedurą, albo może zgłosić się do polskiej prokuratury, taka możliwość też istnieje". Dowódcą tym był najprawdopodobniej płk Martin Schuitzer.

Zbigniew Ćwiąkalski stwierdził także, że "nic nie wskazuje na to na tym etapie śledztwa, żeby Amerykanie wydawali rozkaz w tej sprawie, choć i ten kierunek zostanie zbadany, czy taka w ogóle realna możliwość istniała, czy nie w tym wypadku. Myślę, że nie, ale z całą pewnością Prokuratura to zbada".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]