Przejdź do zawartości

2007-12-13: Lech Kaczyński spotkał się z przedstawicielami mniejszości żydowskiej w Polsce z okazji święta Chanuka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 grudnia 2007
Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, Rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący żydowskiej gminy wyznaniowej w Warszawie Piotr Kadlčik
Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska

10 grudnia 2007 r. z okazji żydowskiego święta Chanuka Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński przyjął w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli mniejszości żydowskiej w Polsce.

W ceremonii zapalenia świeczek chanukowych uczestniczyli, oprócz pary prezydenckiej:

  • metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz,
  • naczelny rabin Polski Michael Schudrich,
  • podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka,
  • kapelan Prezydenta RP ks. Roman Indrzejczyk,
  • przewodniczący żydowskiej gminy wyznaniowej w Warszawie Piotr Kadlčik,
  • przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Towarzystwa Kulturalnego Żydów Beit Warszawa, Muzeum Historii Żydów Polskich, Fundacji Shalom, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, a także grupa dzieci żydowskich.

Z okazji święta Chanuki prezydent złożył życzenia całemu narodowi żydowskiemu – zarówno społeczności żydowskiej w Polsce, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, jak i w diasporach w wielu krajach świata. Przypomniał, że święto Chanuki obchodzone jest w Pałacu Prezydenckim już po raz drugi.

Piotr Kadlčik, przewodniczący żydowskiej gminy wyznaniowej w Warszawie podkreślił, że Chanuka to święto cudów – cudu zwycięstwa Machabeusza nad Grekami, cudu wyzwolenia Jerozolimy, cudu wyzwolenia świątyni. Trwa osiem dni od 25 dnia miesiąca kislew.

Święto Chanuka upamiętnia ponowne oczyszczenie i poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej, która została zbezczeszczona przez Greków w II w p.n.e. i odzyskana przez społeczność żydowską w powstaniu Machabeuszy. Gdy żydowscy powstańcy zdobyli Świątynię, znaleźli w niej tylko jedną fiolkę czystej rytualnie oliwy, nadającej się do lamp świecznika - menory, który zgodnie z Torą Mojżesza był ustawiony w tzw. Miejscu Świętym. Taka ilość oliwy była w stanie podtrzymać ogień menory zaledwie przez jeden dzień. Tymczasem na wyrobienie nowego zapasu oliwy, nadającej się do użytku świątynnego, potrzeba było aż ośmiu dni. Bóg jednak dokonał cudu i sprawił, że oliwa z jednej fiolki podtrzymała ogień menory przez całe osiem dni, dopóki nie wyrobiono nowego zapasu.

Najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł: jednego pierwszego dnia święta, dwóch – drugiego, aż do ósmego, kiedy zapalane jest osiem świateł (lamp oliwnych, albo współcześnie - świec). Do tego używany jest charakterystyczny świecznik - chanukija. Oprócz chanukiji musi też palić się inne światło - nie należy bowiem stosować świecznika w celach utylitarnych, a jedynie jako znak cudu. Aby rozgłosić wieść o cudzie, chanukiję należy postawić w drzwiach lub na oknie.

Świece chanukowe zapalono w kolejności: Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką Marią Kaczyńską, rabin Michael Schudrich oraz abp Kazimierz Nycz, przewodniczący Piotr Kadlčik z księdzem Romanem Indrzejczykiem, rabin Tanya Segal z ojcem Maxyminem - franciszkaninem w Torunia, ambasador David Peleg z rabinem Shalom DovBer z Chabat Lubawitch, Gołda Tencer z Arturem Hofmanem, młodzież i dzieci ze szkół żydowskich.

Rabin Michael Schudtich przypomniał, że Chanuka to święto radości i obdarowywania prezentami. Dzieci otrzymują czekoladowe monety i grają z dorosłymi w grę z użyciem drewnianego bączka. Z okazji święta rabin Schudrich wręczył Parze Prezydenckiej model Wielkiej Synagogi z ul. Tłomackie, Piotr Kadlčik - kopię mezuzy z synagogi lubelskiej z wizerunkiem godła polskiego, a dzieci - grafikę z wizerunkiem barwnej menory.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]