Przejdź do zawartości

2007-11-18: Żołnierze oskarżeni o zbrodnię w Afganistanie nie dostaną pomocy prawnej od Wojska Polskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 18 listopada 2007

Jak informuje "Newsweek" polscy żołnierze oskarżeni o zbrodnię w Afganistanie, nie dostaną pomocy od Wojska Polskiego.

"Armia nie zapewnia nam ani pomocy adwokata wojskowego, ani zwrotu kosztów za wynajęcie prawnika cywilnego" - powiedzieli "Newsweekowi" członkowie rodzin oskarżonych komandosów.

Jest to skutek braków proceduralnych w polskim wojsku, które w ogóle nie ma adwokatów uprawnionych do występowania przed sądem.

Mjr. Dariusz Kasperczyk, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, które koordynuje obsługę misji zagranicznych, przyznaje, że:"Gdy sprawa trafia przed sąd, obrony może podjąć się jedynie cywilny adwokat".

"Skoro istnieją sądy wojskowe i taka prokuratura, to żołnierz, któremu stawiane są zarzuty, powinien dostać obrońcę od armii" - stwierdził gen. Stanisław Koziej, były wiceminister obrony narodowej.

Siły zbrojne nie zadbały także o ubezpieczenia, które mogłyby pokryć koszt wynajęcia cywilnego prawnika. "Przeprowadzamy zbiórkę w brygadzie, by wspomóc finansowo rodziny kolegów, które wynajmują prawników" - powiedział kapitan Popławski z 18. Batalionu z Bielska-Białej, w którym służyli oskarżeni żołnierze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]