Przejdź do zawartości

2007-11-03: Nagroda dla filmu o polskich kibicach siatkówki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 3 listopada 2007

Podczas zakończonego w czwartek, 1. listopada wieczorem w Mediolanie 25. Festiwalu "Sport Movie & TV" nagrodę "Guirlande de’Honneur" w kategorii "Sport i społeczeństwo" otrzymał polski film dokumentalny zatytułowany "Najlepsi na świecie".

"Sport Movie & TV" to najbardziej prestiżowy na świecie festiwal filmów sportowych i telewizyjnych audycji sportowych. Jest organizowany przez FITCS (Federation Internationale Cinema Television Sportifs), która zrzesza ponad 100 państw. Federacja działa pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Do tegorocznego festiwalu zgłoszono 975 filmów z 43 krajów a jury oceniało 200 spośród nich w 11 kategoriach tematycznych.

Dokument "Najlepsi na świecie" to opowieść o polskich kibicach siatkówki pokazujący w jaki sposób dopingują swoją drużynę narodową. Zaprezentowane w filmie zostały ich zachowania, wygląd, stroje i reakcje podczas meczów. Bohaterami filmu są ludzie różnych grup społecznych, wiekowych i zawodowych.

Mecze siatkówki reprezentacji Polski powodują szczególny rodzaj nastroju, w którym zgromadzona ponad dziesięciotysięczna widownia w halach sportowych czuje się bezpiecznie, a atmosferę na meczach można porównać do najlepszej zabawy. Polscy kibice siatkówki identyfikują się z polskimi barwami narodowymi są ubrani w biało czerwone stroje, a ich twarze bardzo często zdobi miniaturowa flaga Polski. Zjawisko to stało się tym bardziej interesujące, że powstało w dobie wielkiej agresywności na stadionach sportowych. Zachowanie polskich kibiców siatkówki stało się swoistym zaprzeczeniem, protestem przeciwko agresji na trybunach. Film podejmuje próbę odpowiedzi na te pytania.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]