2007-10-29: Warszawa: uroczystości awansu dla ofiar Zbrodni Katyńskiej odbędą się 9 i 10 listopada

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 29 października 2007
Cquote1.svg 9 i 10 listopada wszystkie nazwiska będą odczytane, wszyscy polegli w Katyniu dostaną awans o jeden stopień w górę. Uroczystości zaczynają się 9 listopada o godzinie 17:00, 10 listopada o godzinie 18:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie Apel Pamięci i Msza Święta z przedstawicielami wszystkich wyznań w Rzeczypospolitej Cquote2.svg

—Michał Kamiński

25 października 2007 roku odbyła się konferencja prasowa Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Michała Kamińskiego, poświęcona uroczystościom awansu ofiar zbrodni katyńskiej i sprawom bieżącym.

Podczas konferencji prasowej Minister Michał Kamiński powiedział m.in.:

"Jak Państwo pamiętacie, w kampanii wyborczej pojawiły się wystąpienia, m.in. Pana Andrzeja Wajdy, dotyczące tego, że uroczystości awansu ofiar Katynia mogłyby być odebrane w czasie trwającej kampanii wyborczej za pewną polityzację świętego dla Polaków miejsca i sprawy. Pan Prezydent planował te uroczystości długo przedtem – bo pamiętajmy, że kampania wyborcza odbyła się w wyniku przyspieszonych wyborów. Nie wiedzieliśmy kilka miesięcy temu, że będą w Polsce przyspieszone wybory, ale Pan Prezydent uszanował te głosy i przesunął uroczystości. One odbędą się w tym roku, 9 i 10 listopada. W tych uroczystościach weźmie udział bardzo wielu aktorów, którzy będą odczytywali nazwiska ofiar, ponieważ – jak Państwo wiecie – cały problem techniczny związany z awansami ofiar Katynia bierze się stąd, że przepisy i regulamin wojskowy wymagają odczytania nazwisk każdej awansowanej osoby. My tutaj mówimy o blisko 19 tysiącach ofiar i w związku z tym trzeba je po prostu fizycznie, zgodnie z prawem odczytać.

Wielu aktorów zgodziło się wziąć udział w tych uroczystościach. Będą czytali, zmieniając się co kilkadziesiąt minut – tak, że w ciągu 9 i 10 listopada wszystkie nazwiska będą odczytane, wszyscy polegli w Katyniu dostaną awans o jeden stopień w górę. Chciałem powiedzieć, że uroczystości zaczynają się 9 listopada o godzinie 17:00, 10 listopada o godzinie 18:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie Apel Pamięci i Msza Święta – co chcę bardzo wyraźnie podkreślić – z przedstawicielami wszystkich wyznań w Rzeczypospolitej. Msza Święta zakończy całą uroczystość. Uroczystość będzie oczywiście odbywała się z udziałem Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego. Tak, jak mówię, żaden z aktorów, których prosiliśmy o udział w tej uroczystości, nie odmówił. Aktorzy będą czytali te nazwiska, w czterech namiotach będą wyłożone księgi kondolencyjne, tak by obywatele mogli – ci, którzy będą chcieli – przyjść i wpisać się w księgach kondolencyjnych. Jako pierwszy wpisu dokona Pan Prezydent Rzeczypospolitej. Będą również znicze, które będzie można pobrać od żołnierzy i ustawić w katyński krzyż na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. To jest ten komunikat, który dla Państwa dzisiaj miałem".

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości