2007-10-09: Japonia przedłuży o kolejne 6 miesięcy sankcje gospodarcze wobec Korei Północnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 9 października 2007
Miejsce przeprowadzenia przez Koreę Północną próby z bronią atomową w 2006 roku

Rząd Japonii przedłuży o kolejne 6 miesięcy termin obowiązywania sankcji gospodarczych wobec Korei Północnej nałożonych po przeprowadzonej przez nią w ubiegłym roku próbie z bronią atomową. Powodem jest nie tylko brak kroków w kierunku przerwania programu jądrowego, ale także niechęć do wydania porwanych Japończyków.

W ubiegłym tygodniu doszło do porozumienia między Japonią a Koreą. Na mocy tego porozumienia, Pjongjang „zobowiązał się do wyłączenia do końca bieżącego roku swego głównego kompleksu atomowego” - podało TVN24. Rzecznik japońskiego MSZ wyjaśniając przedłużenie sankcji powiedział: "Pjongjang musi najpierw podjąć konkretne kroki dla przerwania swego programu jądrowego”.

Główny sekretarz gabinetu japońskiego Nobutaka Machimura stwierdził: "uznaliśmy, że należy przedłużyć sankcje, ponieważ nie ma żadnego postępu w kwestii porwań”. Prawdopodobnie uprowadzonych zostało trzystu obywateli japońskich przez północnokoreańskie służby w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Wśród sankcji gospodarczych, jakie Japonia utrzymuje wobec Korei Północnej, jest m.in. zamknięcie portów japońskich dla statków północnokoreańskich oraz zakaz importu towarów z Korei Północnej.

Źródła[edytuj]