2007-09-24: Mróz wygrywa wyścig kolarski w Borku Wlkp., „Korona Miast” dla Radosza

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 24 września 2007


Marek Rutkiewicz

Mateusz Mróz z drużyny kolarskiej CCC Polsat Polkowice zwyciężył w II Kryterium Ulicznym o Puchar Burmistrza Borku Wielkopolskiego. Wyścig ten zamknął cykl "Korona Miast", w którym triumfował Robert Radosz z Action-Uniqa. W słoneczną niedzielę w Borku Wielkopolskim pojawiły się najlepsze zespoły polskiego peletonu. Na starcie znaleźli się zawodnicy takich ekip jak:

 • CCC Polsat Polkowice
 • Action-Uniqa
 • DHL-Author
 • Legia - Tv4
 • Weltour
 • Dynatek
 • MapaMap - BantProfi

Na starcie pojawiły się również dawne gwiazdy peletonu, które wzięły udział w wyścigu VIP-ów. Ryszard Szurkowski, Marek Leśniewski, Lech Piasecki i inni mięli do pokonania 10 rund po 1100 metrów każda. Zwycięzcą okazał się Artur Spławski, który wyprzedził organizatora wyścigu Dariusza Wojciechowskiego.

Elita mężczyzn miała do pokonania dystans 55 kilometrów, na który składało się 50 rund. Co piąte okrążenie było tzw. "tłuste", gdzie kolarze punktowali 5,3,2,1, a na pozostałych rundach najszybciej finiszujący zawodnik mógł dopisać do swojego dorobku 1 punkt.

Od startu bardzo mocne tempo narzuciła trójka zawodników, której udało się oderwać od zasadniczej grupy. Byli to: Marek Rutkiewicz (Action-Uniqa), Wojciech Pawlak (Dynatek) oraz Mateusz Mróz (CCC Polsat Polkowice). Przez ponad połowę dystansu ta trójka dzieliła między sobą punkty i walczyła na finiszach. W pogoń za prowadzącymi rzucił się Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice), a za nim ruszyła czwórka kolarzy: Sebastian Martyniak (MapaMap-BantProfi), Piotr Lis (KTK Kalisz), Marcin Wolski (Legia-Tv4) oraz Krzysztof Miara (Action-Uniqa). Pościg trwał blisko 10 rund i w samej końcówce wszystko zaczęło się łączyć. Mateusz Mróz, zawodnik CCC Polsat Polkowice ponowił atak, a za jego plecami utrzymał się tylko Krzysztof Miara.

Zdobywając 51 punktów Mateusz Mróz wyprzedził Marka Rutkiewicza (43 punkty) oraz Wojciecha Pawlaka (36 punktów). Na kolejnych miejscach uplasowali się Krzysztof Miara, Tomasz Kiedyś i Marcin Wolski.

 1. Mateusz Mróz (CCC Polsat Polkowice) - 51 pkt
 2. Marek Rutkiewicz (Action Uniqa) 43
 3. Wojciech Pawlak (Dynatek) 36
 4. Krzysztof Miara (Action Uniqa) 11
 5. Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice) 3
 6. Marcin Wolski (Legia TV4) 3

"Bardzo się cieszę ze zwycięstwa , tym bardziej że wyścig odbywał się w moim mieście Borku. Samo kryterium było bardzo ciężkie. Trasa była niezwykle szybka pomimo, dużej ilości zakrętów. Praktycznie od startu poszedł odjazd i trzeba było kontrolować sytuację. Bardzo mocny był Marek Rutkiewicz, który po Tour de Pologne nadal dysponuje niezłą szybkością.. Do tego niezwykle doświadczony Wojciech Pawlak. Początkowo współpracowaliśmy ze sobą starając się uzyskać jak największą przewagę, a dopiero później zaczęliśmy ostrą walkę o punkty. Pod koniec doskoczył do mnie jeszcze Krzysztof Miara ale udało mi się wjechać jako pierwszy na metę. Cieszę się tym bardziej, gdyż tym zwycięstwem zakończyłem tegoroczny sezon i teraz udam się na zasłużony odpoczynek" - powiedział na mecie szczęśliwy Mateusz Mróz.

Kryterium w Borku Wielkopolskim zamknęło cykl 6 wyścigów wchodzących w skład "Korony Miast". Triumfatorem okazał się Robert Radosz (Action-Uniqa), który wyprzedził Tomasza Lisowicza (CCC Polsat Polkowice) oraz Marka Maciejewskiego (Weltour).

 1. Robert Radosz (Action Uniqa) 44 pkt
 2. Tomasz Lisowicz (CCC Polsat Polkowice) 40 pkt
 3. Marek Maciejewski (Weltour) 35 pkt

Źródła[edytuj | edytuj kod]