Przejdź do zawartości

2007-09-17: Polska Partia Piratów zadaje pytania partiom biorącym udział w wyborach parlamentarnych 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Logo Partii Piratów
poniedziałek, 17 września 2007

"Partia Piratów jest dopiero powstającym ruchem polityczno-społecznych, który powstaje nie tylko w całej Europie (4 zarejestrowane partie w krajach UE) ale również i na świecie. Z uwagi na to, że struktury PP są w trakcie tworzenia nie jesteśmy gotowi wziąć udziału w wyborach. Mimo to chcemy dać ludziom, którym leżą na sercu losy społeczeństwa informacyjnego, rozeznanie w tym jakie poglądy mają partie polityczne, które w wyborach startują, na tematy które są zawarte w programie PP, aby sami mogli wybrać reprezentantów" - czytamy w opublikowanym na stronie www.partiapiratow.org.pl oświadczeniu.

Partia piratów drogą internetową wysłała 11 pytań do największych partii politycznych. Adresatami listu są:

Pytania zadawane przez Partię Piratów:

 1. Czym dla państwa jest Społeczeństwo Informacyjne?
 2. Jakie są państwa pomysły na to jak walczyć z wykluczeniem technologicznym części (zwłaszcza biedniejszego) społeczeństwa?
 3. Jak będą państwo realizować ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych i innych aktów prawnych, które wymagają od urzędów używania otwartych standardów (zwłaszcza ISO/IEC 26300 - popularnego ODF) w systemach teleinformatycznych w administracji publicznej i co zrobili państwo w tym kierunku do tej pory?
 4. Jak maja państwo zamiar walczyć z monopolem na rozwiązania informatyczne tak w edukacji, administracji jak i ogólniej w gospodarce, zwłaszcza jeśli chodzi o oprogramowanie?
 5. Czy uważają państwo, że materiały TVP sfinansowane przez społeczeństwo z abonamentu RTV powinny być dostępne dla obywateli przez internet bez ograniczeń i restrykcji (np. ze względu na używany system operacyjny lub ograniczone geograficzne)?
 6. Z powodu nowych technologii (zwłaszcza internetu) prawo do prywatności staje w konflikcie z prawem autorskim, gdyż aby kontrolować przestrzeganie praw autorskich w internecie należy naruszać prawo do prywatności obywateli - proszę opisać swoje poglądy na te sprawy i pomysł jak rozwiązać ten problem.
 7. Jaki mają państwo pogląd na anachronizm w którym pośrednicy w dystrybucji mediów i dóbr kultury przestają być potrzebni, jednak, poprzez zabiegi prawne, starają się utrzymać uprzywilejowaną pozycję na rynku?
 8. Konstytucja gwarantuje darmową edukację, wiemy jak ma się to do rzeczywistości - jakie mają państwo propozycje zmiany tej sytuacji?
 9. Jakie maja państwo propozycje rozwiązania problemu patentów i ogólniej prywatnych monopoli (np. często nie potrzebnych koncesji, zezwoleń), które coraz wyraźniej szkodzą rozwojowi gospodarki?
 10. Patenty na leki, sprawiają iż cenny leków są o wiele droższe niż mogło by to być bez patentów. Jakie mają państwo alternatywne propozycje finansowania badań nad lekami bez sięgania tak brutalnie do kieszeni konsumentów?
 11. Jak państwo odniosą sie do sytuacji w której organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi pobierają ogromne opłaty kompensacyjne np. dodane do czystych płyt CD,DVD, a mimo to kopiowanie dzieł, do których prawa owe organizacje posiadają, nazywane jest złodziejstwem, piętnowane a w wielu wypadkach zakazane przez prawo.

Partia zapożyczyła także cztery pytania Piotra Waglowskiego (autor serwisu http://www.vagla.pl/) związanych ściśle z kampanią wyborczą a głównie użytymi w niej materiałami Audio/Video. Pytania brzmią:

 1. Ile partia płaci organizacji zbiorowego zarządzania za umieszczenie swojego spotu na swojej własnej stronie?
 2. Co podpowiedziałby Pan/Pani internaucie, do którego zwróciła się organizacja zbiorowego zarządzania z żądaniem opłat za umieszczenie w jego blogu spotu reklamowego partii, z której Pan/Pani kandyduje do Sejmu/Senatu?
 3. Jak Pan/Pani głosowała podczas procesu legislacyjnego dotyczącego nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
 4. Czy uważa Pan/Pani, że umieszczenie linku do Pańskiej/Pani strony internetowej jest pomocnictwem przy naruszeniu prawa autorskiego?

Lista pytań zakończona jest formą grzecznościową: "pozdrawiamy i z niecierpliwością czekamy na odpowiedź".

Partia Piratów wszelkie odpowiedzi opublikuje na stronie www.partiapiratow.org.pl i w ten sposób zostaną przedstawione członkom, sympatykom PP oraz dziennikarzom i wszystkim tym, którzy będą zainteresowani.

Źródła[edytuj | edytuj kod]