2007-09-02: Warszawa: przebudowa Krakowskiego Przedmieścia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 2 września 2007
Prace rewitalizacyjne przy placu Staszica

Przebudowa Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie rozpoczęła się we wrześniu 2006 roku. Prace trwają nadal.

25 sierpnia linie autobusowe nr 175, 178 i N44 wróciły na swoje dawne trasy i jeżdżą już przez Królewską i Marszałkowską. Leszek Ruta, dyrektor ZTM zapewnił, że z dniem 1 października, gdy rozpocznie sie nowy rok akademicki pod Uniwersytetem Warszawskim będzie zatrzymywało sie ok. 6 autobusów.

Z końcem sierpnia na wyremontowanym odcinku koło Uniwersytetu stanęły nowe ławki. Jest ich 19. "Kompletnie tu nie pasują. Mogłyby być bardziej klimatyczne. Tani design" - stwierdziła Magda Obińska, studentka.

"Jedni chcieliby Krakowskiego jak sprzed 150 lat, inni chcą wypromować w tym miejscu bardziej nowoczesny styl. Mnie osiągnięty kompromis odpowiada" - powiedziała Bogna Świątkowska z Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Podczas rewitalizacji Traktu Królewskiego nie obyło się bez kłótni. Mostostal Warszawa, generalny wykonawca remontu, zagroził, że przerwie prace jeżeli nie dostanie oprócz zapisanych w umowie 44 mln zł, dodatkowych pieniędzy za straty, które jak twierdzi poniósł z powodu przestojów spowodowanych brakami w dokumentacji. Spór zakończył się w sądzie.

"Doszliśmy do kompromisu po kilku tygodniach negocjacji. I co ważne: wykonawca potwierdził, że ma już potrzebną dokumentację" - powiedział 20 lipca Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

"Krakowskie Przedmieście będzie gotowe w 12 miesięcy. Zawarliśmy ugodę" - powiedziała wówczas Kinga Drózd, rzeczniczka prasowa firmy Mostostal Warszawa.

28 lipca rozpoczęły się znowu prace remontowe.

"Koszt całej inwestycji może wzrosnąć maksymalnie o 14 mln zł. Mam nadzieję, że Krakowskie Przedmieście będzie gotowe do czerwca przyszłego roku" - stwierdził Wojciechowicz.

"Remont Krakowskiego posuwa się skokami. Zazwyczaj nic się nie dzieje, a po przestoju wszystko robi się na hura i nocami. A przecież akurat ta inwestycja wymaga finezji" - powiedział dr Krzysztof Domaradzki, architekt i projektant zamiany Traktu Królewskiego w półdeptak.

Rewitalizacja Krakowskiego Przedmieścia[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości