Przejdź do zawartości

2007-08-23: Polscy przedsiębiorcy skarżą się na ciągłe problemy z dofinansowaniem ze środków UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 23 sierpnia 2007

Przedsiębiorcy nadal skarżą się na procedury rozpatrywania wniosków o dofinansowanie ze środków UE - poinformował Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej.

Skargi dotyczą obecnie Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - Działanie 2.5 "Promocja Przedsiębiorczości".

W lutym resort rozwoju regionalnego informował "o podjęciu działań w celu uporządkowania procedur". "Niestety, licznie wpływające do Biura Rzecznika skargi ubiegających się o dofinansowanie przedsiębiorców wskazują, iż w tym zakresie nie nastąpiła istotna poprawa" -stwierdził rzecznik w piśmie, którego kopię otrzymała PAP.

Przedsiębiorcy skarżą się, że wnioski ocenia się jedynie pod kątem formalnym, a nie pod kątem celowości projektu. Brakuje też możliwości odwołania się od dokonanej oceny.

"Ponadto warunki, jakie musi spełnić kandydat - bezrobotny i młody - nie uwzględniają jego sytuacji finansowej, dlatego też np. wymóg wynajęcia lokalu przed rozstrzygnięciem konkursu wydaje się żądaniem przedwczesnym, narażającym zainteresowanych na niepotrzebne koszty, których te osoby nie mogą ponieść" - napisał rzecznik.

Jego zdaniem, warunki dofinansowania powinny zostać zmienione.

"Dokonanie zmian w zakresie określenia procedur zintegrowanych programów, tak by bezrobotny i młody kandydat na przedsiębiorcę miał realne szanse na rozwój, wydaje się niezbędne" - napisał RPO.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]