Przejdź do zawartości

2007-07-22: Zmarł Jean Stablinski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 lipca 2007

Mistrz świata w kolarstwie z roku 1962, Jean Stablinski nie żyje. Jak podała rodzina 75-letniego Francuza, zmarł on po długiej chorobie w szpitalu.

Stablinski, zwycięzca pierwszej edycji Amstel Gold Race’66, urodził się północno-francuskim Thun-St Amand, w rodzinie polskiego górnika, w 1932 roku. Mając 14 lat zaczął pracować pod ziemią, ponieważ jego ojciec zginął w wypadku górniczym w Wallers. Oprócz tego dorabiał grając na akordeonie, dzięki czemu kupił pierwszy w życiu rower wyścigowy. W wieku 16 lat otrzymał francuskie obywatelstwo.

Gdy miał 21 lat podpisał kontrakt zawodowy z zespołem Gitane-Hutchinson i od tego momentu, aż do zakończenia kariery, odniósł 105 zwycięstw w peletonie.

Czterokrotnie udało mu się zdobyć złoty medal krajowych mistrzostw (1960, 1962, 1963, 1964). Oprócz tego wygrał pięć etapów Tour de France, dwa Giro d’Italia i dwa Vuelta a Espana.

Po zakończeniu kariery zawodowej został na siedem lat managerem drużyny Sonolor Lejeune, gdzie trenował m.in. Luciena Van Impe i Bernarda Hinaulta. Również jego syn, Jacques Stablinski próbował swoich sił w kolarstwie, jeżdżąc m.in. dla grupy Gitane Campagnolo, lecz większych sukcesów nie osiągnął.

Źródła[edytuj | edytuj kod]