2007-07-06: Nie będzie dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 6 lipca 2007

W nowym projekcie reformy emerytalnej pojawił się zapis, że po śmierci jednego ze współmałżonków drugi nie dostanie nic z jego środków zgromadzonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Przyszli emeryci będą mieli do wyboru jedynie świadczenie indywidualne bądź indywidualne z 5-letnim okresem gwarantowanym.

"Wygląda na to, że trzeba będzie zrezygnować z koncepcji emerytury małżeńskiej" — potwierdził Paweł Wypych, prezes ZUS, wiceprzewodniczący rządowego zespołu, który pracuje nad dokończeniem reformy emerytalnej. W praktyce oznacza to brak jakiegokolwiek dziedziczenia kapitału zgromadzonego w OFE przez emeryta.

"To porażka rządu. To był jeden z kluczowych elementów tej ustawy, który należało popierać" — powiedział Wojciech Nagel, ekspert od ubezpieczeń społecznych Business Centre Club.

"W przyszłości będzie tak: każdy emeryt za 1 tys. zł kapitału dostanie takie a takie świadczenie. Trudno o taką standardową ofertę w przypadku małżeństw, w których raz różnica wieku wynosi 5, a raz 15 lat. Na dodatek małżonkowie mają różny staż pracy" — stwierdził Paweł Wypych.

Obecnie przyszli emeryci mogą wybierać spośród oferty piętnastu OFE, zarządzających łącznie ponad 138 mld zł (dane z 29 czerwca 2007 roku). Możliwości oszczędzania daje także dobrowolny III filar, w ramach którego dostępne są m.in. indywidualne konta emerytalne. Podobnie jak pracownicze programy emerytalne nie cieszą się one jeszcze dużą popularnością wśród Polaków.

Źródła[edytuj]