2007-05-20: Parada Równości 2007 - fotoreportaż

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 20 maja 2007

19 maja w Warszawie odbyła się Parada Równości, w tym roku pod hasłem "Kochaj bliźniego swego". Według szacunków policji, wzięło w niej udział około 4000 osób. Przeszła ona spod Sejmu do Placu Bankowego. Parada - jak mówili jej organizatorzy - miała przypominać o tym, że prawa człowieka są uniwersalne i przysługują wszystkim, także przedstawicielom mniejszości seksualnych. Uczestnicy nieśli transparenty m.in. z hasłami "Homofobia stop" oraz balony i tęczowe transparenty. Krzyczeli hasła "Polska wolna od faszystów", "Tu się leczy nacjonalizm", a z "kolorowego samochodu" padały m.in. hasła "Be a gay, be a lesbian" i "Nie lękajcie się". Manifestacji towarzyszyła muzyka, która rozlegała się z przodującej platformy.

Paradzie towarzyszyło kilkudziesięciu kontrmanifestantów min. z Młodzieży Wszechpolskiej. Nie mniej "w trakcie Parady doszło jedynie do dwóch incydentów. Pierwszy miał miejsce jeszcze przed Sejmem na ul. Wiejskiej. Tam policjanci zatrzymali 5 osób w związku z atakiem na funkcjonariuszy tworzących kordon okalający manifestację. Drugi incydent – to próba zakłócenia przebiegu legalnej manifestacji przez osoby, które położyły się na jezdni próbując uniemożliwić dalszy przemarsz Parady. Za wykroczenie to odpowiedzą na drodze postępowania mandatowego bądź przed sądem grodzkim. Cała manifestacja była obserwowana na zaproszenie komendanta stołecznego Policji – mł. insp. Jacka Olkowicza przez obserwatorów z Fundacji Helsińskiej oraz biura Rzecznika Praw Obywatelskich" - podaje Komenda Stołeczna Policji.

Na transparentach kontrmanifestantów widoczne były hasła: "Homoseksualiści zagrożeniem dla świata", "Be happy, not gay", "Pederastia - to się leczy", "Syrenka warszawska, nasza heterolaska", "Bóg kocha człowieka, nienawidzi grzechu" i inne skierowane przeciwko osobom homoseksualnym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości