2007-02-09: Kim naprawdę są wikipedyści?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 9 lutego 2007

W ciągu najbliższych kilku dni w Wikipedii będzie 100 000 zarejestrowanych użytkowników, jednak tylko kilka tysięcy z nich jest rzeczywiście użytkownikami edytującymi. Na jednej z tak zwanych meta-stron Wikipedii, czyli w części, która nie jest składową encyklopedii znajduje się humorystyczna definicja Wikipedysty:

Cquote1.svg Wikipedysta (Homo vicipaedicus syn. Homo wikipediens) – średni ssak edytujący z rodziny człowiekowatych, zamieszkujący planetę Ziemia. Cquote2.svg
Wikipedysta radomil, czyli Radomił Binek, student medycyny
Paweł Drozd, czyli Drozdp na Wikipedii, rocznik 1948, magister wychowania technicznego

Na stronie statystyk robionych przez Erika Zachte uwzględnia się jako Wikipedystów tylko osoby, które wykonały minimum 10 edycji. Według tego kryterium w polskojęzycznej Wikipedii było w listopadzie 2006 roku ponad 6 tysięcy Wikipedystów. Jednakże na tej samej stronie można odnaleźć statystyki mówiące o tym, że w projekcie co najmniej jedną edycję wykonało do listopada 2006 roku prawie 20 tysięcy użytkowników. Biorąc pod uwagę to, że część osób piszących w Wikipedii nie loguje się i pisze spod dynamicznych IP, liczba ta jest zapewne nieco niższa. Oczywiście dla tego zestawienia statystycznego zliczane były jedynie edycje artykułów, czyli tzw. głównej przestrzeni nazw.

Liczba 100 000 użytkowników jest też myląca, gdyby brać pod uwagę osoby korzystające z Wikipedii. Według badań Megapanelu, we wrześniu 2006 jej strony odwiedzało prawie 5 milionów użytkowników.

Jeżeli przyjąć, że jedna edycja nie czyni jeszcze Wikipedysty, odnieść można się do subiektywnego uznania danego użytkownika za Wikipedystę przez członków społeczności, poprzez dopisanie go do kategorii "Wikipedyści". Jednakże jest ona rzadko uzupełniana i część osób ze sporym wkładem nie jest do niej przypisana. Obecnie znajduje się w niej niecały tysiąc użytkowników. Gdyby natomiast przyjąć że są to bardzo zaangażowane w projekt osoby, mające na koncie ponad tysiąc edycji, to według rankingów generowanych przez robota polskiej Wikipedii (tsca.bot) na początku lutego było ponad 600 takich osób.

Kryterium ilościowe jednak nie wystarcza by określić, kim są wikipedyści. Znaczna część spośród tych zaangażowanych na specjalnie przygotowanych meta-stronach przedstawiła swoje dane co do wieku, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. W polskojęzycznej Wikipedii najwięcej osób edytuje z województwa mazowieckiego i śląskiego, przede wszystkim są to mieszkańcy miast, choć sporo jest także osób mieszkających na terenach wiejskich. Jeżeli chodzi o wykształcenie, są to najczęściej studenci studiów magisterskich oraz ich absolwenci. Natomiast jeżeli chodzi o wiek, przeważają osoby urodzone w drugiej połowie lat 80.

Często w mediach określa się Wikipedystów jako tłum, który tworzy darmową encyklopedię, jednak pojęcie tłumu nie do końca wydaje się prawidłowe. O ile bowiem spoglądając na edytowanie poszczególnych artykułów wydaje się, że są to edycje przypadkowych użytkowników, którzy akurat w danym momencie mieli chęć i możliwość ich wzbogacania, to w Wikipedii istnieje też tendencja do tego, by organizować grupy zadaniowe, realizujące konkretne cele, jak poprawianie jakości artykułów z danej dziedziny wiedzy.

Początkowo były działania na zasadzie pospolitego ruszenia, jednakże obecnie osoby zainteresowane danymi zagadnieniami tworzą tzw. Wikiprojekty z wytyczonymi celami i w ramach nich dochodzi do podziału zadań. W projektach tych biorą udział głównie pasjonaci danej dziedziny wiedzy, jednak coraz częściej włączają się pracownicy naukowi różnych uczelni. Nie ma ich jeszcze zbyt wielu, ale przybywa ich z miesiąca na miesiąc.

Wikipedyści na zimowym zlocie Wikimedia 2006

W tej chwili w projekcie działa, według deklaracji na meta-stronach trzech profesorów i ponad 20 osób ze stopniem naukowym doktora. Prawdopodobnie jednak osób z takimi stopniami i tytułami jest więcej. Część z nich po prostu, dla zachowania anonimowości nie zdradza, że są pracownikami naukowymi. Jest to zjawisko bardzo korzystne, gdyż w wielu kwestiach te osoby stają się poniekąd opiekunami merytorycznymi w danych dziedzinach wiedzy, mimo że często w Wikipedii zajmują się zupełnie innymi sprawami.

Źródła[edytuj | edytuj kod]