2006-03-31: Będą stypendia dla białoruskich studentów wydalonych z uczelni

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 31 marca 2006

Premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz Aleksander Milinkiewicz podpisali list intencyjny w sprawie stypendiów dla białoruskich studentów, wydalonych z uczelni we własnym kraju. Dokument podpisali również przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski.

Polski premier wyraził przekonanie, że dla kształtowania wolności na Białorusi niezbędna jest dalsza pomoc. Podkreślił, że oprócz stypendiów, jeszcze w tym roku należy uruchomić w Polsce program stażowy dla młodych Białorusinów.

Kazimierz Marcinkiewicz zaznaczył, że Polska kilkanaście lat temu odzyskała demokrację i obecnie chce się nią dzielić z Białorusinami. Dodał, że rozszerzanie zakresu demokracji i wolności zawsze prowadzi do lepszego bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu.

Aleksander Milinkiewicz podkreślił, że ze strony Polaków odczuł, co to znaczy prawdziwe braterstwo i prawdziwa solidarność. Zaznaczył, że na Białorusi trwa walka o wolność, a protesty, do których doszło po wyborach prezydenckich poruszyły nie tylko Białorusinów, ale także mieszkańców innych krajów. Dodał, że był to pierwszy, bardzo ważny krok do wolności, którego nie dałoby się uczynić tak szybko bez wsparcia z zewnątrz.

Dzięki programowi stypendialnemu blisko 300 studentów relegowanych z uczelni białoruskich będzie mogło od 1 października rozpocząć naukę na polskich uczelniach. Już od 1 lipca studenci z Białorusi będą mogli się uczyć języka polskiego i uzupełniać różnice programowe.

Idea programu zrodziła się w styczniu podczas spotkania Kazimierza Marcinkiwicza i Aleksandra Milinkiewicza w Białymstoku. Wówczas Milinkiewicz wyraził potrzebę utworzenia takiego przedsięwzięcia. Polski rząd realizuje tę obietnicę przy pomocy wyższych uczelni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]