Przejdź do zawartości

2006-02-12: Sondaż Pentoru: 3 partie w parlamencie, PiS i PO na równi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 12 lutego 2006

Gdyby wybory odbywały się dziś Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 32,6% głosów, Platforma Obywatelska na 31,3%, do Sejmy weszłaby jeszcze tylko Samoobrona - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pentor.

Trzecie miejsce w sondażu zajęła koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Socjaldemokracji Polskiej (5,5%), ale uzyskany wynik jest niższy niż próg wyborczy przewidziany przez ordynację wyborczą dla koalicji. Oprócz PiS i PO do Sejmu weszłaby tylko Samoobrona z 5,4% głosów. Poza parlamentem znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem niespełna trzech procent i Liga Polskich Rodzin (2,1%). 18% ankietowanych nie było w stanie odpowiedzieć, na kogo oddaliby swój głos.

Pentor na zlecenie tygodnika Wprost zapytał również ankietowanych o ocenę Paktu Stabilizacyjnego. 40% uznało, że może on przetrwać tylko kilka miesięcy, przy czym 1/3 badanych uznała, że pierwsza zerwie go Samoobrona. 15% wierzy w roczne przetrwanie paktu, zaś 12,7% sądzi, że jest to układ, który przetrwa całą obecną kadencję Sejmu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]